Egipt: Hezbollah to terroryści

Tunele łączące Strefę Gazy z Egiptem
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Egipt po raz pierwszy zaklasyfikował Hezbollah jako ugrupowanie terrorystyczne. To istotna zmiana w arabskiej polityce wobec Hezbollahu, który do tej pory określany był jako antyizraelski ruch oporu. Nastąpiła ona wraz z aresztowaniem osób podejrzanych o członkostwo w Hezbollahu na terytorium Egiptu.

Przewodniczący egipskiego Senatu, Safwat Szarif, oświadczył: Mówimy ugrupowaniu Hezbollahu, które eksportuje terroryzm na nasze terytorium: Egipt nie będzie polem eksperymentów z waszymi ideami i planami.

Szarif nie jest jedyną osobą z kręgów politycznych, która użyła określenia „terroryzm.” Podczas sesji parlamentu, Mofid Szehab, minister ds. parlamentarnych i prawnych powiedział, że to co robi Hassan Nasrallah przenosi jego grupę z kategorii ruchów oporu do kategorii ugrupowań terrorystycznych.

Tunele łączące Strefę Gazy z EgiptemTe posunięcia wydają się odpowiedzią Kairu na wojnę słowną toczoną przez Hassana Nasrallaha przeciwko Egiptowi podczas izraelskiej interwencji w Gazie. Nasrallah oskarżał Egipt o porzucenie Palestyńczyków i niszczenie tuneli pomiędzy tym krajem a Strefą Gazy.

Egipskie rządowe media prześcigają się w oskarżeniach pod adresem Nasrallaha. Dziennik Al-Ahram napisał: Ten mały mułła nie poznał w swoim życiu niczego poza tym, jak rozbijać praworządność, naruszać prawo czy wywoływać polityczną i militarną anarchię w swoim kraju. Niektórzy z wydawców popierających rząd Mubaraka nazywają Nasrallaha „bandytą.”

Innym powodem egipskiego ataku na szyicki Hezbollah może być dyskutowane ostatnio w światowych mediach rosnące napięcie między sunnickim a szyickim islamem. Arabia Saudyjska, a wraz z nią państwa Afryki Północnej, obawiają się rosnącego wpływu Iranu. Dwa tygodnie temu Maroko wydaliło dyplomatów irańskich i zawiesiło stosunki dyplomatyczne z Iranem.

Obecnie główną kością niezgody pomiędzy państwami sunnickimi a szyickimi jest Bahrajn. Ta niewielka wysepka na Zatoce Perskiej jest zamieszkała w większości przez szyitów, a rządzona przez sunnitów.W ubiegłym miesiącu jeden z wyższych rangą irańskich duchownych powiedział, że Bahrajn należał do Iranu i jest jego czternastą prowincją.

JW na podst. LA Times and ME Times

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook