Wiadomość

Egipski dziennikarz o zbrodniach Hamasu

Egipski dziennikarz Ibrahim Eissa w swoim programie w telewizji Al-Kahera wal Nas TV 18 października 2023 r. ostro skrytykował Hamas. Powiedział, że życie Palestyńczyków jest dla nich tanie i nie przejmują się sprawą palestyńską. Powiedział, że Hamas nie przygotował schronów, aby chronić swoje kobiety i dzieci, lecz przygotował podziemne tunele, aby schronić w nich swoją broń i amunicję. 

Eissa powiedział, że w wyniku ataku z 7 października Hamas całkowicie zniszczył sprawę palestyńską „pod pretekstem stawiania oporu”. Ostrzegł, że skutkiem ataku może być emigracja ponad miliona Palestyńczyków lub śmierć 10 000 z nich. Oto fragmenty tej wypowiedzi.

Od 16 lat Hamas rządzi Strefą Gazy żelazną pięścią, ale nie wykopał ani nie zbudował żadnych schronów przeciwbombowych dla palestyńskiej ludności cywilnej. 3000 osób zabitych [w Gazie] – z czego 64% stanowiły kobiety i dzieci [przyp. tłum.: to dane ze źródeł Hamasu; wszelkie dostępne, obiektywne dane wskazują na ogromną przewagę młodych mężczyzn wśród osób zabitych podczas izraelskich nalotów] – mogły być teraz bezpieczne w schronach przeciwbombowych, Hamas wykopał tunele i zbudował podziemne miasto dla swojej broni, amunicji oraz środków zabijania i niszczenia, ale nie zbudował schronów dla żywych. Dlaczego? Ponieważ ich życie jest tanie dla nich. […]

Grupa stojąca za atakiem [7 października] jest nieodpowiedzialna. Jest to grupa, która w ogóle nie bierze pod uwagę życia ludzi, przyszłości Palestyńczyków i ich sprawy. Ani ja, ani nikt inny nie powinien bronić tego ataku i jego sensacyjnego sukcesu, kiedy jego wynik jest tak katastrofalny. Ten atak ujawnił, że ta grupa nie tylko przejęła kontrolę nad palestyńskim procesem decyzyjnym, ale całkowicie gubi sprawę Palestyny pod pretekstem stawiania oporu. Proste pytanie brzmi, czy nie powinni stawiać oporu? Z całym szacunkiem mówię: przestańcie. […]

Jeśli ten opór doprowadzi do zniszczenia sprawy palestyńskiej… Jeśli ten opór doprowadzi do emigracji 1,1 lub 1,2 miliona ludzi, bo nikt tak naprawdę nie zna jeszcze liczb… Jeśli w wyniku tego oporu 5000 [Palestyńczyków] umrze… Oni mówią: 'Ale zabiliśmy ich 2000′. Naprawdę? Czy nasze życie jest tak tanie? Czy życie jest tak tanie, że nie ma znaczenia, czy umrze 5000 czy 10 000 naszych ludzi, jeśli tylko wiemy, że zabiliśmy 2000 po drugiej stronie? Tak [Hamas] postrzega życie Palestyńczyków To jest kultura śmierci, którą są opętani.”

Z materiałów MEMRI