Dżihad w cieniu pistacji. Nowe źródło finansowania terroryzmu.

Produkcja heroiny, przemyt broni, porwania – tak postrzega się finansowanie terroryzmu przez talibów w Afganistanie. Mniej oczywistym źródłem zysków, a jednocześnie bardzo dochodowym, stało się jednak hodowanie pistacji, podaje “Newsweek”.

Od 12 lat mówimy o islamie bez politycznej poprawności i bez demonizowania. Wesprzyj nas byśmy mogli dalej działać.  >>Wspieram<<


Dochodzenie Institute for War and Peace Reporting (IWPR) ujawniło, że zbiory z lasów pistacji dostarczają gangom i talibańskim terrorystom milionów dolarów co roku. Według oszacowań może to być nawet 15 milionów dolarów. Pistacje eksportowane są do Indii, Iranu i Europy, a Afganistan pomimo wojennych zniszczeń jest dziewiątym na świecie producentem orzeszków pistacjowych. Łatwość ich uprawy sprawia, że nadają się idealnie do finansowania działalności terrorystycznej, nie wymagając wielkich nakładów. (j)

źródło: Newsweek

 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Jan Wojcik

Jan Wojcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Bliski Wschód “Od Trumpa do Bidena”

Przegląd wydarzeń 11-17 stycznia

Pierwszy “uchodźca klimatyczny” we Francji?