Dżihad w cieniu pistacji. Nowe źródło finansowania terroryzmu.

Produkcja heroiny, przemyt broni, porwania – tak postrzega się finansowanie terroryzmu przez talibów w Afganistanie. Mniej oczywistym źródłem zysków, a jednocześnie bardzo dochodowym, stało się jednak hodowanie pistacji, podaje „Newsweek”.

Dochodzenie Institute for War and Peace Reporting (IWPR) ujawniło, że zbiory z lasów pistacji dostarczają gangom i talibańskim terrorystom milionów dolarów co roku. Według oszacowań może to być nawet 15 milionów dolarów. Pistacje eksportowane są do Indii, Iranu i Europy, a Afganistan pomimo wojennych zniszczeń jest dziewiątym na świecie producentem orzeszków pistacjowych. Łatwość ich uprawy sprawia, że nadają się idealnie do finansowania działalności terrorystycznej, nie wymagając wielkich nakładów. (j)

źródło: Newsweek

 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Jan Wójcik

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Sahel: dżihadyści przejmują teren

Pod banderą Antify na „ratunek” imigrantom

Biden: rzeź Ormian to ludobójstwo