Dziesięć „niebezpiecznych stref” w Nadrenii-Westfalii

Rząd landu Nadrenii-Westfalii opublikował listę 44 miejsc, jakie od roku 2010 policja określała jako „strefy niebezpieczne”. Prawie wszystkie z nich są miejscami z dużym udziałem imigrantów.

Ujawniając te informacje rząd wykonywał postanowienie sądu, do którego wystąpiła antyimigrancka partia AfD. Aktualnie dziesięć miejsc w Nadrenii-Westfalii policja uznaje za „strefy niebezpieczne”.

Nie ma wyraźnej definicji, co policja uznaje za takie miejsce, ale według rzecznika ministerstwa spraw wewnętrznych landu „niebezpieczne” nie oznacza, że jest tam bardziej niebezpiecznie dla ludzi, lecz policja nadaje taką nazwę” gdy fakty usprawiedliwiają przyjęcie założenia, że w tych miejscach są planowane przestępstwa lub przebywają tam znani kryminaliści”. W „strefach” policja może legitymować ludzi bez wyraźnego powodu.

Prasa, która obawia się, że AfD wykorzysta materiał do potwierdzenia swojej tezy, że imigranci odpowiadają za przestępczość w Niemczech zaczęła publikować artykuły, wskazując, że część miejsc znajdujących się na liście znalazła się tam bez powodu, na przykład wielki parking przy stadionie piłkarskim.

W Szwecji na określenie dzielnic ze zwiększoną przestępczością używa się terminu „dzielnice wrażliwe”, Dania nazywała je „gettami” i wprowadziła specjalne przepisy, dotyczące imigrantów, którzy w nich mieszkają.

Nadrenia-Westfalia jest najludniejszym landem Niemiec, z rekordową proporcją imigrantów. Spośród 18 milionów mieszkańców aż 30% to obcokrajowcy lub imigranci w pierwszym lub drugim pokoleniu. (g)

Na podstawie dw.com

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom