Dziesiątki molestowanych, pięć zgwałconych na festiwalach w Szwecji

Na odbywających się w ostatni weekend festiwalach muzycznych w Szwecji doszło do przynajmniej pięciu gwałtów i dziesiątków przypadków seksualnego molestowania kobiet.

Na festiwalu w Karlstadt w piątek i sobotę zgłoszono 35 przypadków molestowania seksualnego dziewcząt w wieku 12-17 lat. Grupy nastolatków obmacywały dziewczęta w liczącym dwadzieścia tysięcy osób tłumie. To nie byli Szwedzi. Przypuszczalnie to byli imigranci. Okropnie to mówić, ale to prawda – powiedziała siedemnastoletnia Alexandra Larsson, jedyna z ofiar, która zgodziła się ujawnić swoje dane. Wraz z przyjaciółkami uciekła do domu. Przypuszczalnie przypadków molestowania było więcej. Wszędzie widać było płaczące dziewczyny, nie wiem, czy wszystkie były napadane, ale przypuszczam, że tak – mówi Larsson. Policja potraktowała jej skargę poważnie, natomiast ochroniarze na festiwalu lekceważyli je. Wg dziennika Expressen kiedy jedna z dziewcząt poskarżyła się na seksualne napastowanie, ochroniarz powiedział, że tego można się na festiwalu spodziewać.

Policja zatrzymała dwóch siedemnastolatków z pobliskiego schroniska dla imigrantów.

Na innym weekendowym festiwalu w Norrköping doszło do pięciu gwałtów i nieznanej jeszcze liczby napaści seksualnych. Donoszący o tym portal thelocal.se nie podaje żadnych informacji o napastnikach.

W masowych napaściach na kobiety w sylwestrową noc w Kolonii zgłosiło się na policję kilkaset poszkodowanych, molestowanych i okradzionych kobiet. Napastnikami byli ubiegający się o azyl głównie pochodzący z Afryki Arabowie. Policja i media  początkowo próbowały ukrywać, że doszło do masowego molestowania kobiet.

Nikt z liczących tysiące widzów tłumów nie przyszedł na pomoc napadanym na festiwalach dziewczynkom  i kobietom. (g)

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom