Dyskryminujący brak kontaktu wzrokowego

eye contact
| 3 komentarzy|
image_pdfimage_print

Bardzo często daje się słyszeć głosy, że cała ta polityka równości i braku dyskryminacji sprzyja tylko muzułmanom i jest przez nich wykorzystywana. W efekcie niektórzy proponują wylać dziecko z kąpielą i zlikwidować wszystkie działania na rzecz równych praw.

Na stronie zajmującej się szkoleniami pracowników medycznych i pracowników opieki można znaleźć jednak odmienne podejście. Tutaj polityka przeciwdziałająca dyskryminacji może stać się problemem dla osób nie szanujących kobiet. Fragment jednego z testów on-line:

eye contact„Zauważyłaś, że twój kolega z pracy, muzułmanin, nie utrzymuje kontaktu wzrokowego z koleżankami lub osobami, które obsługuje, podczas rozmów z nimi. Ma jednak bezpośredni kontakt wzrokowy z mężczyznami.”

Jak powinniśmy zareagować? Będziecie zaskoczeni.

„Zawsze chcemy szanować kulturowe uwarunkowania innych. Jednak w tym kontekście istnieją pewne sprawy niepodlegające negocjacjom. Opiekunowie osób niepełnosprawnych lub starszych muszą traktować wszystkich z szacunkiem, bez względu na to kim są. Twój pracodawca powinien realizować politykę równości w stosunku do wszystkich pracowników, zakazując im dyskryminowania innych w jakimkolwiek aspekcie społecznej tożsamości, włączając w to płeć. Odmawianie utrzymywania kontaktu wzrokowego z kobietami może być uznane za dyskryminację. Wobec tego pracownik ma obowiązek poinformować o takim zachowaniu przełożonego.”

Okazuje się, że coś, co jest naturalne w kulturze zachodniej czyli utrzymywanie kontaktu wzrokowego z rozmówcą jako wyraz szacunku, w islamie pojmowane jest zupełnie na odwrót. Zgodnie z Koranem (24:30-31) muzułmanie mają spuszczać wzrok, by nie przyglądać się płci przeciwnej. Jak to teraz pogodzić?

Jan Wójcik

Podziękowania dla Kariny z Londynu

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze