Dwa miliony imigrantów przybyło Europie w 2013

W roku 2013 Europa wydała ponad dwa miliony zezwoleń na pobyt obcokrajowcom. Polska stawia na kraje postsowieckie, Szwecja na Syrię i Somalię. Niemcy o dziwo nie są zdominowani przez Turków, a część krajów mających doświadczenia z muzułmańskimi imigrantami nie legalizuje ich pobytu.

imigranci

Na ulicy w Rinkeby, dzielnicy Sztokholmu

Najnowsze dane Eurostatu pokazują,  że liczba zezwoleń na pobyt stały udzielonych osobom spoza Unii Europejskiej w jej krajach członkowskich wciąż utrzymuje się powyżej 2 milionów rocznie. W ubiegłym roku było to 2,3 miliona – to wzrost o 12,5% w stosunku do roku 2012.

Wydaje się, że zmienia się struktura krajów, z których pochodzą osoby otrzymujące zezwolenia. Najliczniejszą grupą, która w tamtym roku przybyła do Unii, głównie do Polski, byli Ukraińcy, później Hindusi, Amerykanie, Chińczycy i Filipińczycy. Maroko znalazło się na 6 miejscu, a Turcja na 9.

Różnią się też powody przyjazdów. Podczas gdy Ukraińcy głównie pojawiają się ze względu na pracę, a Chińczycy dla zdobywania wykształcenia, to głównym powodem przybywania osób z Maroka i Turcji jest łączenie się z rodzinami.

Polska, kraj, który po Wielkiej Brytanii jako drugi udzielił największej liczby zgód na pobyt stały (ok 274 tys.) przyjęła w 90% obywateli byłych republik radzieckich – głównie z Ukrainy i Białorusi. W Wielkiej Brytanii (724 tys. zgód) 46% stanowili mieszkańcy Indii, USA i Filipin.
W Niemczech, które jak można by się spodziewać zdominowane są przez imigrantów z Turcji, chociaż są oni na pierwszym miejscu wśród osób otrzymujących zgodę, stanowią niecałe 10%, a za nimi są Chiny i Stany Zjednoczone.

Inaczej jest we Francji. Tu mieszkańcy Algierii i Maroka otrzymali 49 tys. pozwoleń, co stanowi ponad 22%. Marokańczycy przyjmowani są również chętnie w Hiszpanii (37 tys. pozwoleń) i Włoszech (25 tys.).

Holandia, Dania i Belgia, kojarzone z dużymi odsetkami imigrantów wyznających islam, nie spieszą się z legalizacją ich pobytu. Za to Szwecja postanowiła „postawić” na rejony objęte konfliktem, takie jak Syria i Somalia. Uwiarygadnia to prognozy przedstawione przez raport ONZ, przewidujący, że za 15 lat będzie to kraj Trzeciego Świata.

AX, na podst. biznes.onet.pl

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Piotr S. Ślusarczyk

Doktorant UKSW, badacz islamu politycznego, doktor polonistyki UW; współprowadzący portal Euroislam.pl; dziennikarz telewizyjny i radiowy.

Inne artykuły autora:

Dzihadyści zaatakowali w Rosji

Izolacja rządu talibów już nie działa

Niemcy: czy deportacja imigrantów będzie sprawniejsza?