Grzegorz Lindenberg
Wspólny edukacyjny projekt żydowsko – muzułmański
Największa żydowska organizacja w USA, Union for Reform Judaism i Islamic Society of North America opracowały wspólnie program edukacji dialogu międzyreligijnego dla swoich członków. Są w nim takie m.in tematy jak rola Jerozolimy w tradycji i historii obu religii. Już powstało 11 porozumień synagog i meczetów dla wspólnego studiowania programu. Powstał też program wiedzy o islamie dla członków żydowskiego stowarzyszenia.
Dzielni wydawcy nie chcą rozlewu krwi…
Wiadomością tygodnia jest niewątpliwie decyzja – jest o niej w osobnym artykule na portalu – wydawnictwa Uniwersytetu Yale o wycofaniu z przygotowywanej książki o karykaturach Mahometa ilustracji – nie tylko karykatur – na podstawie niejawnych opinii anonimowych specjalistów od bezpieczeństwa i od islamu. Jak powiedział dyrektor wydawnictwa: Karykatury są dostępne w Internecie a poza tym doskonale można je opisać słowami, więc publikowanie ich jest zbędne. Wydawnictwo nie waha się publikować książek kontrowersyjnych, ostatnio na przykład opublikowaliśmy nieautoryzowaną biografię króla Tajlandii.
Uniwersytet Yale jest partnerem w tworzeniu w Arabii Saudyjskiej Uniwersytetu Nauki i Technologii im. Króla Abdullaha, na co otrzymał od rzeczonego króla 50 milionów dolarów. Nie ma to oczywiście nic wspólnego z decyzją wydawnictwa.
New York Times, theweek.com, FoxNews
…ale więźniowie zeznają co trzeba
Dyrektor więzienia w Kahrizak w Iranie i trzy osoby z personelu zostały aresztowane za bicie więźniów. W więzieniu tym, zamkniętym w lipcu, przebywała większość zatrzymanych po protestach wyborczych.
BBC
Islamiści kradną złote zęby
Islamiści somalijscy zaczęli wyrywać złote i srebrne zęby mieszkańcom opanowanych przez siebie terenów. Takie zęby, okazuje się, są występkiem przeciwko strojeniu się i upiększaniu, zakazanemu przez islam. Zęby wyrywane są ręką albo szczypcami, bez znieczulenia, przez zamaskowanego osobnika nazywanego „doktorem”.
Reuters
Rozczarowani szariatem w Nigerii
Na północy Nigerii, której dwanaście prowincji (po wygranych przez partie islamskie wyborach regionalnych kilka lat temu) wprowadziło szariat (w tzw. łagodnej postaci – nie ma publicznego kamieniowania ani amputacji kończyn, z wyjątkiem dwóch sztuk dłoni) i gdzie w ubiegłym tygodniu doszło do walk z islamistami, w których zginęły setki osób (a w tym tygodniu setki zostały aresztowanych), narasta podobno rozczarowanie szariatem. Miał przynieść rozwój gospodarczy, poprawę poziomu życia i większą równość, a także zwalczyć korupcję. I co się okazuje – nie przyniósł i nie zwalczył, nierówności dalej są, bieda podobnie, a korupcja kwitnie. Policja religijna bije podejrzanych. Chcemy szariatu ale innego, mówi jeden z cytowanych mieszkańców, filmowiec (!). Wg niewymienionych z nazwisk miejscowych analityków rozczarowanie szariatem oznacza rozczarowanie się do demokracji i może doprowadzić do rozwoju islamu walczącego. Wiadomo, wszystkiemu winna demokracja, nawet niepowodzeniom szariatu.
Washington Post
Z cyklu „islam religią pokoju”
Mamy dzisiaj doniesienia z Somalii i Strefy Gazy. W Somalii, oprócz walk między dwoma ugrupowaniami islamistycznymi, w których zginęło 40 osób, wywleczono z meczetu i zabito pięciu imamów pochodzenia pakistańskiego. Stało się to w znanej skądinąd z piractwa części Somalii zwanej Puntlandem.
W Strefie Gazy w walce milicji Hamasu ze związanym z Al-Kaidą ugrupowaniem Jund Ansar Allah (Pomocników Boga) zginęło 26 osób, w tym przywódca grupy, który zadeklarował w kazaniu w meczecie powstanie w Gazie emiratu islamskiego. W walkach, w których rannych zostało ponad 100 osób, zginęła też kilkunastoletnia dziewczynka, a po stronie Hamasu jeden z jego dowódców Abu-Jibril Shimali, odpowiedzialny za uprowadzenie Izraelczyka Galida Schalita.
Grupa Pomocników stała się znana, kiedy w czerwcu próbowała zaatakować Izrael konno. W Gazie podkładali bomby w kafejkach internetowych i na weselach. Według nich Hamas to mięczaki, które sprzedają się Zachodowi a dżihad trzeba prowadzić nie tylko przeciwko Izraelowi, ale całemu światu zachodniemu.
Dotąd Hamas uparcie zaprzeczał oświadczeniom izraelskim, że w Gazie działają skrajne grupy powiązane z Al-Kaidą. Przywódca Hamasu Hanini nazwał to izraelskimi plotkami rozsiewanymi na świecie aby izolować Gazę.
AP, Garowa Radio, AFP
W Paryżu nie wpuszczają w burce na pływalnię
Nosząca tzw. burkinę, czyli okrywający całe ciało ubiór plażowy (tutaj uprawiają jogging w burkinach młoda Francuzka (w wieku lat 17 przeszła na islam) została wyproszona z pływalni pod Paryżem. Od razu poskażyła się na prześladowania religijne. Prawo francuskie – z powodów sanitarnych – zakazuje przebywania na pływalniach w strojach ulicznych albo odzieży.
New York Times
Islamskie święta w szkołach Nowego Jorku?
Stowarzyszenie 80 organizacji islamskich stara się o uznanie początka i końca ramadanu za święta w kalendarzu szkolnym Nowego Jorku. Już 10% uczniów w nowojorakich szkołach to muzułmanie. Burmistrz Bloomberg jest przeciwny, ponieważ zmusiłoby to do skrócenia wakacji, bo przepisy nakazują, aby w roku szkolnym była określona liczba dni nauki. Muzułmanie argumentują, że Boże Narodzenie i dwa żydowskie święta też są uznawane za dni wolne od nauki. Co ciekawe, wiadomość ta pojawiła się w gazecie z Kansas City a nie nowojorskiej.
www.kansascity.com
Arabskie głosy rozsądku
Daoud Al Shiryan, wicedyrektor konkurencyjnej dla Al Jazeery stacji Al Arabiya z Dubaju i publicysta wielkiego panarabskiego dziennika Al Hayat, wezwał w cyklu artykułów państwa, w których istnieją obozy dla palestyńskich uchodźców, do przyznania im praw politycznych i społecznych, aby mogli normalnie żyć. Chodzi o Liban, Syrię i Jordanię, w których Palestyńczycy trzymani są w obozach na koszt ONZ i mają praktycznie zakaz pracy oraz mieszkania poza obozami. Nacisk na prawo do powrotu Palestyńczyków jest pustym
sloganem, który ma doprowadzić do pozbycia się ich, bez względu na koszty ludzkie, napisał Al Shiryan.
Zaś w chrześcijańskiej telewizji Murr TV w Libanie szyicki uczony Muhammad Hassan al Amin stwierdził, że konieczne jest oddzielenia religii i państwa i wypowiedział się przeciwko idei „rządów mędrców” czyli koncepcji irańskiej.
MemriTV
Poprzednie przeglądy tygodnia:
(03.08-09.08) Pakistańscy talibowie bez przywódcy, Palestyńczycy bez pomysłu
(27.07-02.08) Irański sąd zgadza się z profesorem Daneckim
(20.07-26.07) Manekiny zbyt podniecające dla muzułmanów