Dlaczego brytyjska stacja nadaje zawodzenie muezzina

ramadan
| 20 komentarzy|
image_pdfimage_print

Informowaliśmy niedawno o decyzji Channel 4, żeby transmitować codziennie islamskie wezwanie do modlitwy. Jeden z naszych Czytelników, który wysłał do stacji list z wyrazami niesmaku z tego powodu, otrzymał odpowiedź – najwyraźniej wysyłaną „z automatu” – którą prezentujemy. (red.)  

ramadan

Dziękujemy za pański list dotyczący decyzji o transmisjach z okazji Ramadanu.

Przykro mi, że jest pan zaniepokojony naszą ramówką w tym sezonie. Częścią polityki emisyjnej Channel 4 jest trafianie w gusta i zainteresowania społeczeństwa zróżnicowanego kulturowo i dostarczanie platformy dla alternatywnych poglądów i kątów widzenia. Co roku 2,8 miliona brytyjskich muzułmanów uczestniczy w Ramadanie. Dla tej brytyjskiej społeczności religijnej jest to wydarzenie o wielkim znaczeniu, ponieważ przez cały miesiąc, od świtu do zmierzchu, obywają się oni bez wody i jedzenia, nie palą i nie przeklinają. Starają się skupić na tym, co jest istotne, mysleć o tych, którzy mają mniej od nich i bardziej doceniać to, co sami posiadają. Obecny sezon [w naszej stacji] pozwoli przyjrzeć się tym doświadczeniom i pokazać jak łączą oni te religijne obowiązki z nowoczesnym życiem w Wielkiej Brytanii.

Sezon programów z okazji tegorocznego Ramadanu obejmuje audycję “A Very British Ramadan”, krótkie codzienne filmikiRamadan Reflections” orazRamadan Diaries”. Dzięki temu możemy wejrzeć w życie społeczności, której wiodące brytyjskie media poświęcają niewiele uwagi.

Podczas Ramadanu wezwanie do modlitwy, które rozlega się w meczetach w całym kraju przez okrągły rok, staje się jeszcze bardziej znaczące, a przestrzeganie godzin modłów ważniejsze. Transmitujemy je codziennie o 3 nad ranem – nie spodziewamy się wielkiej oglądalności w tym czasie, ale mamy nadzieję, że muzułmanie i zainteresowani niemuzułmanie włączą wtedy odbiorniki, żeby wysłuchać samego wezwania, a także obejrzeć poprzedzający je krótki film, „Ramadan Reflections”.

Nie jest naszym zamiarem okazanie braku szacunku wobec brytyjskich chrześcijan czy innych grup religijnych, lecz zwrócenie uwagi na praktyki, które są ważne dla znaczącej brytyjskiej mniejszości. Channel 4 będzie nadal, tak jak dotąd, tworzył programy ukazujące różnorodność doświadczeń religijnych w UK, a przykłady tego [podejścia] proponuję odnaleźć na naszej stronie internetowej www.4thought.tv

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Ralph Lee, dyrektor Aktualności

Tłumaczenie PJ

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook