Dekret Erdogana: Hagia Sophia znowu jest meczetem

Hagia Sophia, najwspanialszy kościół wczesnego średniowiecza, znowu będzie meczetem. Fot. Nserrano / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Prezydent Erdogan podpisał w piątek dekret, zmieniający status Hagia Sophii z muzeum na meczet. Na konferencji prasowej powiedział, że pierwsze modlitwy powinny się odbyć w meczecie  już za dwa tygodnie, a natychmiast po podpisaniu dekretu z minaretów Hagia Sophii rozległo się, transmitowane przez radio, muzułmańskie wezwanie do modlitwy.

Hagia Sohpia była przez ponad 1000 lat najważniejszym kościołem wschodniego chrześcijaństwa. Została zmieniona na meczet po podbiciu Konstantynopola w 1453 roku – wówczas dobudowano minarety –  a świecki przywódca Turcji, Kemal Ataturk zmienił jej status na muzeum w 1934 roku, jako część procesu modernizacji państwa. Teraz po piętnastoletnim procesie sąd orzekł, że decyzja Ataturka była nielegalna i muzuem – należące do wyróżnionych zabytków UNESCO jako World Heritage Site – powinno stać się meczetem. Dla Erdogana, który od lat starał się o przywrócenie meczetu, jest to okazja do odzyskania popularności wśród religijnej części ludności Turcji, która zaczęła zniechęcać się do niego i jego partii AKP. (g)
Źródło: BBC

Chętnie nas czytasz?

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook