Judith Bergman
All-Party Parliamentary Group (APPG) on British Muslims [1] rozpoczęła formalnie pracę nad ustaleniem „roboczej definicji islamofobii, którą będą mogli szeroko zaakceptować muzułmanie, partie polityczne i rząd”.
AAPG on British Muslims, według jej strony internetowej, została założona w lipcu 2017 r. Przewodniczą jej posłowie do parlamentu Anna Soubry i Wes Streeting i w założeniu ma budować dalej na pracy poprzedniej komisji parlamentarnej o islamofobii. Ta komisja z kolei powstała w wyniku spotkania w Izbie Gmin w marcu 2010 r. zorganizowanego przez, między innymi, Muslim Council of Britain (MCB) – największą muzułmańską organizację w Wielkiej Brytanii, która twierdzi, że reprezentuje brytyjskich muzułmanów – a która jest związana z Bractwem Muzułmańskim [2].
Celem spotkania było „omówienie narastającej serii ataków we wszystkich formach na brytyjskich muzułmanów”. Spotkanie, w którym uczestniczyli też posłowie, policja i urzędnicy państwowi, wezwało do ustanowienia APPG w sprawie islamofobii. W listopadzie 2010 r. utworzono AAPG on Islamophobia, co jej przewodniczący, konserwatysta Kris Hopkins, określił jako „doniosłą okazję”. Powiedział, że celem jest „zaproponowanie przemyślanej, opartej na dowodach polityki, by przeciwdziałać islamofobii, gdziekolwiek ona istnieje”. Nowo założona AAPG szybko jednak wpadła w kłopoty. Okazało się, że muzułmańska organizacja wyznaczona na jej sekretariat była muzułmańską organizacją ekstremistyczną iENGAGE, która zmieniła nazwę na MEND [3].
Tymczasem praca przeciwko „islamofobii” trwała nadal na innych forach. W 2012 r. Minister ds. Wiary i Społeczności, baronessa Warsi – która była także współprzewodniczącą AAPG on Islamophobia, a teraz jest skarbniczką AAPG on British Muslims — pomogła stworzyć rządową grupę roboczą przeciwko islamofobii pod nazwą „Anti-Muslim Hatred Working Group”.
Anti-Muslim Hatred Working Group składa się z „przedstawicieli muzułmańskiej społeczności, niezależnych ekspertów, akademików i departamentów rządowych”, obejmując między innymi Biuro Prokuratora Generalnego, Koronną Służbę Prokuratorską, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Ministerstwo Sprawiedliwości, Biuro Spraw Zagranicznych oraz Wspólnoty i Narodową Radę Szefów Policji. Najwyższym priorytetem Anti-Muslim Hatred Working Group jest „przeciwstawianie się skrajnej prawicy i kontr-dżihadystom”. Wydaje się osobliwe, że priorytetem rządu jest „przeciwstawianie się” ludziom, którzy są przeciwni dżihadowi; można by zakładać, że brytyjski rząd także jest przeciwko dżihadowi.