De Tocqueville o islamie

filozof
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

filozof

Alexis de Tocqueville (1805 – 1859) był francuskim myślicielem politycznym i historykiem, najbardziej znanym ze swoich dzieł „O demokracji w Ameryce” oraz „Dawny ustrój i rewolucja”.

W obu swoich pracach skupił się na społeczeństwach zachodnich. Analizował podwyższający się standard życia oraz polepszające się warunki socjalne ludności, a także ich zależności od rynku i państwa. „O demokracji w Ameryce” została opublikowana po jego podróżach do Stanów Zjednoczonych i dziś jest uważana za wczesną pracę na temat socjologii oraz nauk politycznych.

Oto jak Alexis de Tocqueville ocenił islam:
„Studiowałem Koran wiele razy. Badania te zakończyłem z przekonaniem, że w zasadzie jest niewiele religii w świecie tak zabójczych dla ludzi jak ta od Mahometa. Z tego co widzę, jest to główna przyczyna zepsucia, która jest tak widoczna dziś w świecie muzułmańskim. Choć [islam] jest mniej absurdalny niż politeizmu starych religii, moim zdaniem bardziej należy się obawiać jego tendencji społecznych i politycznych. Z tego też powodu traktuję go jako formę dekadencji, a nie przykładu postępu w stosunku do pogaństwa.”
GallA, na podst. www.citizenwarrior.com

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze