Dania wprowadzi kontrole na granicy ze Szwecją

Aby zamknąć drogę przestępcom przybywającym ze Szwecji, od 9 listopada Dania wprowadzi kontrolę graniczną. Kontrole mają obejmować osoby przybywające do Danii liczącym 16 km mostem Øresund ze Szwecji; codziennie przybywa nim do pracy w Danii kilka tysięcy osób.

Kontrole wprowadzone zostaną tymczasowo, ale w zapowiedzi duńskiego ministra sprawiedliwości nie określono, na jak długo. Wprowadzenie kontroli granicznych jest skutkiem dwóch głośnych tegorocznych przestępstw, jakie popełnili w Danii przybyli ze Szwecji przestępcy. W sierpniu zatrzymano dwie osoby, które doprowadziły do eksplozji bomby przed duńskim urzędem podatkowym, w czerwcu aresztowano pięciu podejrzanych o zamordowanie dwóch osób w Kopenhadze, również przybyłych ze Szwecji.

Szwecja, która zmaga się z rosnącą przestępczością zorganizowaną, wybuchami bomb i morderstwami m.in. w Malmö leżącym nieopodal mostu Øresund, z entuzjazmem przyjęła duńską decyzję, jak również zapowiedź powołania w Danii policyjnego ośrodka zajmującego się przestępczością ponadgraniczną. (g)

Źródło: reuters.com

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign