Dania: Razem przeciwko przymusowym małżeństwom

Duńscy socjaldemokraci dołączyli do rządowej koalicji potępiającej imamów udzielających małżeństwa bez zgody kobiet.

W duńskim parlamencie jest większość, która chce walczyć z imamami udzielającymi ślubów, w których partnerka jest przymuszana do ich zawarcia – co dotyczy w szczególności dziewcząt poniżej 18 roku życia.

Przymusowe małżeństwaLiberałowie,  Socjaldemokraci, Konserwaryści i Duńska Partia Ludowa jednoczą się, by stworzyć środki prawne chroniące młode kobiety przed przymusowym zamążpójściem i ukarać imamów parających się tym procederem.

Te małżeństwa muszą być zidentyfikowane i powstrzymane, mówi Karsten Lauritzen, przedstawiciel ds integracji w Partii Liberalnej. Imamowie, którzy udzielają takich ślubów, biorą udział w represjach wobec kobiet i powinny ponieść za to konsekwencje.

Zdaniem ekspertów, dziewczęta zmuszone do takiego małżeństwa nie mają żadnych praw, ponieważ całość odbywa się poza duńskim systemem prawny. Zazwyczaj to imam decyduje, czy rozwód jest możliwy, a decyzję tą podejmuje w zgodzie z prawem szariatu.

W dodatku do przymusowych małżeństw, Dania boryka się z poligamią wśród imigranckich społeczności. Poseł, pochodzenia muzułmańskiego Naser Khader ostrzega, by nie traktować tego niepoważnie. Nie można tego ignorować i mówić, że to część kultury muzułmańskiej.

JW na podst. The Copenhagen Post

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Piotr S. Ślusarczyk

Doktorant UKSW, badacz islamu politycznego, doktor polonistyki UW; współprowadzący portal Euroislam.pl; dziennikarz telewizyjny i radiowy.

Inne artykuły autora:

Erdogan prowokuje Grecję

Wolter wciąż drażni wrogów wolności

Palestyńczycy i kult terroryzmu