Czy Państwo Islamskie jest islamskie? Sprawdź w przewodniku po islamie

Kiedy trwa debata czy Państwo Islamskie jest islamskie, czy nie, na rynek polski trafia wydana przez Frondę książka Roberta Spencera „Niepoprawny politycznie przewodnik po islamie i krucjatach”.

Robert Spencer w oczach jednych uchodzi za nieprzejednanego krytyka islamu i znakomitego znawcę tej religii, krytycy natomiast widzą w nim islamofoba. Przede wszystkim, przed przystąpieniem do lektury należy zrozumieć, że to co Spencer mówi o islamie w książce jest krytyką doktryny, krytyką tekstów religijnych i nie odnosi się do muzułmanów jako całej ich społeczności. Zresztą autor sam to zaznacza na wstępie.

przewodnik_po_islamieKsiążka ta nie jest też wprowadzeniem do islamu, ma raczej charakter publicystycznego zderzenia się z tym, co autor uznaje za mity na temat islamu funkcjonujące w przestrzeni publicznej. Przede wszystkim zaś z jednym, który w świetle zbrodni popełnianych w Syrii i Iraku powtarzany jest nader często: „To, co robi Państwo Islamskie, nie ma nic wspólnego z islamem”. Spencer twierdzi, że ma dużo i przywołuje na poparcie swych słów Koran, życiorys Mahometa, a także interpretacje uznanych muzułmańskich uczonych.

Inaczej też, niż dominująca interpretacja historii, Spencer spogląda na sprawy krucjat, nie jako wojen agresywnych, lecz próby odbicia ziem należących wcześniej do chrześcijaństwa i zamieszkałych przez chrześcijan. Dzisiaj to, jak myślimy o wyprawach krzyżowych, jest także wodą na młyn islamskich ekstremistów, którzy ciągle wmawiają swoim pobratymcom, że wciąż walczą z najeźdźcami i Krzyżowcami.

Ostatnią częścią książki jest spojrzenie na świat współczesny, na to, że zdaniem Spencera dżihad trwa i nie ma wcale tak mało zwolenników. Sondaż robiony wśród Brytyjczyków pod koniec października 2014 pokazuje, że co dziesiąty Londyńczyk wyraża poparcie dla terrorystów z ISIS. Nie wiemy jaka część z nich to muzułmanie, ale można spodziewać się, że większość.

Oczywiście nie trzeba wierzyć Spencerowi na słowo i dobrze samemu sprawdzić przytoczone przez niego historie z życia Mahometa, ich interpretacje itd. Jeżeli jednak spojrzymy choćby na to, jak Spencer opisuje los żydowskich plemion z Medyny i znajdziemy podobne fakty np. u prof. Janusza Daneckiego, to trudno będzie patrzeć na działania ISIS jako zupełnie nieislamskie.

Jan Wójcik

Robert Spencer „Niepoprawny politycznie przewodnik po islamie i krucjatach”, Fronda PL, Warszawa 2014 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

France24 zawiesza dziennikarzy za antysemityzm

Salafici i islamiści urzeczeni prawicowymi guru

Słabość rozzuchwala prześladowców