Czy można zgwałcić muzułmankę?

| 7 komentarzy|
image_pdfimage_print

Miłada Jędrysik

„Zgodnie z tradycją kobiety w Jemenie nie mogą – dosłownie – podnosić głosu. Nawet głośniejszy okrzyk na ulicy, żeby zwrócić uwagę znajomego, jest uznawany za niedopuszczalne zachowanie. Ale teraz, gdy trwają protesty, możemy to robić. I gdy podnosimy głos, reakcja jest zdumiewająca i pozytywna”.

W arabskiej rewolcie, przyjętej początkowo w świecie zachodnim z dystansem i niedowierzaniem (przegapiliśmy informację, że tam jest masa wykształconych młodych ludzi, którzy nie chcą wcale islamskiego kalifatu, ale wolności i demokracji), kobiety odgrywają ważną rolę.

I nie jest chyba tak, że to nasz zachodni dysonans poznawczy każe nam wyłuskiwać je z tłumu protestujących, opisywać w naszych mediach, jednym słowem – przyznawać im rolę większą niż mają w rzeczywistości. Nie, kobiety w krajach arabskich rzeczywiście wyszły na ulice. I walczą także o swoje prawa – po pierwsze o to, by mogły niezaczepiane po tych ulicach chodzić.

W dyskusji o zasłonach, którymi muzułmanki zakrywają włosy albo również twarz, przeoczamy bowiem ten aspekt: narażenie na molestowanie każdej kobiety, która w jakiś sposób – w oczach chama, który sobie na to pozwala – nie jest mieści się w schemacie bogobojnej matki, córki i siostry. Co zwykle oznacza po prostu, że nie jest zakryta od stóp do głów, lub nie robi innych „nieprzyzwoitych” rzeczy – jak publiczne wyrażanie radości.

Więcej na wyborcza.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze