Czy Cypr zablokuje negocjacje unijne w odpowiedzi na agresję Turcji?

Turecki statek poszukiwawczy Barbaros
poszukiwawczy Barbaros
| 3 komentarzy|
image_pdfimage_print

Cypr zagroził zablokowaniem negocjacji unijnych z Turcją, po tym jak turecki statek poszukujący gazu ziemnego naruszył wyłączną strefę ekonomiczną Cypru (EEZ).

„Nie możemy zgodzić się na otwarcie jakiegokolwiek nowego rozdziału negocjacyjnego w obecnych okolicznościach,” powiedział we wtorek rzecznik rządu, Nicos Christodoulides. „To jasne naruszenie naszej suwerenności”.

Turecki statek poszukiwawczy Barbaros wszedł w towarzystwie okrętu wojennego w wyłączną strefę ekonomiczną Nikozji w poniedziałek rano. Do grudnia planuje prowadzić poszukiwania gazu w tym rejonie.

Turecki statek poszukiwawczy Barbaros
Turecki statek poszukiwawczy Barbaros

Koncepcja strefy EEZ została zaprojektowana przez ONZ jako strefa, w której kraj posiada wyłączność na poszukiwania zasobów naturalnych. Tym samym tureckie działania naruszają Konwencję Praw Morza ONZ.

Turcja i Unia Europejska ostatnio ogłosiły nową strategię przyspieszenia negocjacji o członkostwo Turcji w UE. Turcja nigdy do tej pory nie uznała formalnie Cypru ani jego granic morskich.

AX na podst. ekathimerini

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze