Wiadomość

Czwarty „Beatles” aresztowany w Wielkiej Brytanii

Aine Daivis (zdj. Metropolitan Police)
Aine Daivis (zdj. Metropolitan Police)

Mężczyzna uważany za czwartego członka niesławnej komórki w Państwie Islamskim określanej jako „The Beatles” został zatrzymany i przebywa w brytyjskim areszcie.

Aine Lesley Davis, lat 38, został zatrzymany przez jednostkę antyterrorystyczną policji na lotnisku w Luton, kiedy przybył 10 sierpnia do Wielkiej Brytanii. Przyleciał z Turcji, gdzie już spędził 6 lat w więzieniu.

Jednak po zatrzymaniu oskarżono go na podstawie Ustawy Terrorystycznej z 2000r. za przestępstwa popełnione w drugiej połowie roku 2013 i w styczniu 2014. Wśród nich przestępstwa związane z namawianiem ludzi do przekazywania pieniędzy i pozyskiwania środków na cele terrorystyczne oraz posiadanie broni z podejrzeniem o zamiar popełnienia aktu terrorystycznego.

„The Beatles” to grupa czterech dżihadystów pochodzących z Wielkiej Brytanii i walczących w Syrii po stronie ISIS. Grupa była plutonem egzekucyjnym Państwa Islamskiego i była odpowiedzialna za torturowanie i mordowanie zachodnich zakładników w Syrii, między innymi amerykańskiego dziennikarza Jamesa Folleya.

Ich lider i najbardziej znany z całej czwórki Mohammed Emwazi aka Jihadi John został zabity w 2015 roku przez amerykańskiego drona. Dwóch pozostałych członków, Alexanda Kotey i El Shafee Elsheikh, zostało złapanych przez kurdyjskie siły zbrojne w Syrii i przekazanych USA. W wyniku procesu Kotey został skazany na 8 dożywotnich kar więzienia a Elsheikh oczekuje na wyrok. Davis zaprzecza jakoby był członkiem czteroosobowego zespołu.

Według informacji Counter Extremism Project trójka z nich – Kotey, Davis i Elsheikh – uczęszczała na początku wieku do meczetu Al-Manar w Londynie, skąd zostali usunięci za radykalne zachowania.

Jak podają brytyjskie media, śledczym udało się ustalić tożsamość Koteya i Elsheikha dzięki skrawkom informacji uzyskanym od ich zakładników, którzy przeżyli. Jeden z nich miał słyszeć, jak obydwaj rozmawiali, że zostali aresztowani podczas demonstracji przeciwko English Defense League w Londynie. Policja szybko ustaliła ich tożsamość sprawdzając aresztowanych członków ugrupowania Muslims Against Crusaders.

Przeczytaj także:

„Beatles” z ISIS zabijał, bo „muzułmanie cierpieli”

Tylko terrorystów żal…

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign