Cyklistki przeciwko szariatowi w Bagdadzie

Kobieca "masa krytyczna" w Bagdadzie
Kobieca "masa krytyczna" w Bagdadzie
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Jan Wójcik

Czy rower zmieni świat? Dla jednych jest wrogiem i nie ma nic wspólnego z tradycyjnymi wartościami, dla innych narzędziem walki o swoje prawa.

Młode Irakijki zorganizowały swego rodzaju „masę krytyczną” w Bagdadzie, wydarzenie rowerowe dla obojga płci, po tym jak zdjęcie młodej kobiety na rowerze w Bagdadzie stało się viralem.

Marina Rada zamieściła na Facebooku swoje zdjęcie na rowerze zrobione przez fotografa Aymana al-Amiriego, dołączając podpis „Jestem społeczeństwem”. Niewinny obrazek dotarł jak zdaje się do wyobraźni Irakijczyków i odpowiedział na ich potrzebę zmiany norm obowiązujących obie płci w kraju.

Marina Rida "Jestem społeczeństwem" ("I am society")
Marina Rida „Jestem społeczeństwem” („I am society”)

Ta popularność ośmieliła Marinę do zaproszenia innych kobiet do wspólnej przejażdżki rowerem w centrum Bagdadu. Zapewniła jednak, że będą tam obecne siły bezpieczeństwa, które zapewnią ochronę grupie.

Wydaje się więc, że rowerzyści i tradycyjne wartości religijne chyba nie idą w parze pod każdą szerokością geograficzną.

Aktywistka zapowiada dalszą walkę, bo to nie rower ma być jej głównym osiągnięciem: „Moja troska i moja sprawa to prawo kobiety, tak by mogła korzystać ze swych naturalnych praw” – mówi Rida. Status kobiet w Iraku pogorszyły lata konfliktów i wpływy konserwatywnych i skrajnych ugrupowań islamskich.

Wydaje się więc, że rowerzyści i tradycyjne wartości religijne chyba nie idą w parze pod każdą szerokością geograficzną, nie licząc może „ojca Mateusza” z polskiego serialu. Pamiętając o zachowaniu wszelkich proporcji co do praw kobiet w świecie islamu i u nas, to raczej minister Witold Waszczykowski, na początku ubiegłego roku także nie wstrzelił się ze swoją metaforą:

„Tak jakby świat musiał poruszać się według marksistowskiego wzorca tylko w jednym kierunku ­– nowej mieszaniny kultur i ras, świata złożonego z rowerzystów i wegetarian, którzy używają wyłącznie odnawialnych źródeł energii i zwalczają wszelkie przejawy religii.”

Lepiej świat zdaje się czuć Lech Janerka w piosence „Rower” i jemu pozostawmy ostatnie słowo:

„Flaga na maszt
Irak jest nasz
A rower jest wielce OK
Rower to jest świat”.

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook