4 zabitych, 37 rannych w zamachu samobójczym w Stambule

Zamachowiec samobójca wysadził się w historycznej części Stambułu Taksim, często odwiedzanej przez turystów. Wśród zabitych jest trzech turystów izraelskich  i Irańczyk. Wśród rannych jest kilkunastu Izraelczyków. Na razie nikt nie przyjął odpowiedzialności za zamach, podejrzewany jest terrorysta z Państwa Islamskiego.

Być zamachowiec wysadził się za wcześnie, w drodze do swojego celu, bo wybuch nastąpił przed barem z kebabami i ofiarami jest ludność cywilna, a być może specjalnie wysadził się w pobliżu grupy izraelskich turystów.  Kilka dni temu w zamachu samobójczym w stolicy Turcji Ankarze zginęło 37 osób, rząd turecki oskarżył o ten zamach ugrupowanie kurdyjskie, odłam nielegalnej w Turcji kurdyjskiej organizacji PKK.

Źródło: Hurriyet Daily News

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom

Pakistan pogrąża się w islamskim fanatyzmie