Co dwunasty nieletni imigrant w Szwecji okazuje się być dorosły

Narodowa agencja szwedzka medycznych badań kryminalnych (Rättsmedicinalverket) opublikowała wyniki analiz prawie 8 tysięcy przypadków nieletnich imigrantów, co do których wieku władze imigracyjne miały wątpliwości. Spośród prawie 8 tysięcy zbadanych przypadków ponad 6700 było osobami w wieku powyżej lat 18.

W czasie kryzysu imigracyjnego 2015-2016 do Szwecji przybyło około 80 tysięcy osób, które uznane zostały za nieletnich bez opiekunów i których wiek ustalono na podstawie ich własnych deklaracji. W niektórych wypadkach były to osoby około 40-letnie, umieszczane razem z dziećmi w specjalnych ośrodkach albo oddawane do rodzin zastępczych (!) co wzbudziło protesty lokalnych władz. Dlatego na jesieni 2016 zlecono agencji badanie wieku imigrantów w przypadku, gdy agencja imigracyjna miała wątpliwości co do prawdziwości informacji.

Oprócz większych zasiłków nieletni imigranci pozbawieni opieki praktycznie nie mogą być wydalani i dużo łatwiej jest im w Szwecji uzyskać azyl albo pozostać mimo nieotrzymania azylu. (g)

Źródło: thelocal.se

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Grzegorz Lindenberg

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Saudyjski następca tronu i jego piramida bzdur

Arabia Saudyjska odejdzie od wahabizmu?

Jaki terroryzm zagraża Europie?