Chrześcijański burmistrz Dżakarty przegrywa z islamistą

Basuki Tjahaja Purnama, znany jako „Ahok”, dotychczasowy burmistrz dziesięciomilionowej stolicy Indonezji, przegrał wybory na burmistrza z kandydatem muzułmańskim Aniesem Baswedanem. Ahok, należący do chińsko-chrześcijańskiej mniejszości w Indonezji, był bardzo popularny w mieście z powodu walki z korupcją i inwestycji w komunikację miejską, lecz przed wyborami został oskarżony o bluźnierstwo. W zakończonym właśnie procesie sądowym został skazany na dwa lata nadzoru.

Jego przestępstwo polegało na tym, że na wiecu powiedział, iż osoby, wskazujące pewien wers Koranu, jako zakazujący muzułmanom głosowania na nie-muzułmanina mówią nieprawdę. Wywołało to wielusettysięczne demonstracje protestacyjne i wykorzystywanie fundamentalistycznych nastrojów przez jego konkurenta. Indonezja słynęła z tolerancyjnego islamu, ale od wielu lat ulega radykalizacji z powodu wprowadzania saudyjskiej wersji islamu.

Rzecznik islamistycznego ugrupowania Hizbut Tahrir wyraził zadowolenie z wyniku wyborów. „Prawo islamskie zakazuje, żeby przywódcą był niewierny”. (g)

Źródło: Reuters

 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom

Pakistan pogrąża się w islamskim fanatyzmie