Chrześcijański burmistrz Dżakarty podejrzany o świętokradztwo

Ubiegający się o powtórny wybór burmistrz stolicy Indonezji Dżakarty Basuki T.Purnama był przesłuchiwany przez 8 godzin przez policję indonezyjską, ponieważ wniesiono przeciwko niemu oskarżenie o świętokradztwo. Purnama, który jest z pochodzenia Chińczykiem i chrześcijanem, w czasie wiecu wyborczego zacytował fragment z Koranu – za co zresztą bardzo przepraszał, tłumacząc, że nie chciał obrazić islamu.

W Dżakarcie odbył się kilkudziesięciotysięczny wiec, zwołany przez islamskich fundamentalistów, żądający sądzenia burmistrza za świętokradztwo. W obronie burmistrza stanął prezydent Indonezji, który potępił zamieszki, do jakich doszło na wiecu i stwierdził, że protestujący powinni pozostawić sprawę policji.

W Indonezji ok. 87% spośród 260 milionów mieszkańców to muzułmanie, dotychczas wyznający raczej liberalną odmianę tej religii, ale w ostatnich latach, dzięki finansowaniu przez Arabię Saudyjską, zaczęły popularność zdobywać bardziej fundamentalistyczne odłamy muzułmanów. (g)

Źródło: Time

 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom

Pakistan pogrąża się w islamskim fanatyzmie