Chrześcijanka Asia Bibi ostatecznie uniewinniona od zarzutu bluźnierstwa w Pakistanie

Chrześcijanka Asia Bibi została ostatecznie uniewinniona przez Sąd Najwyższy Pakistanu od zarzutu bluźnierstwa. Sąd odrzucił petycję o rewizję swojego uniewinniającego wyroku, wydanego w październiku. Od tego czasu Asia Bibi, zwolniona z więzienia, przebywała w ukryciu, ponieważ groziła jej śmierć ze strony religijnych fanatyków muzułmańskich.

Bibi została skazana w 2010 na karę śmierci za bluźnierstwo, oskarżona o to, że w kłótni z sąsiadami z wioski znieważyła proroka Mahometa – kłótni wywołanej tym, że napiła się wody ze szklanki używanej przez muzułmanów. Spędziła 8 lat w celi śmierci, ale Sąd Najwyższy uniewinnił ją, uznając, że zeznania przeciwko niej były sprzeczne i fałszywe. Teraz będzie mogła wyjechać za granicę – gotowość jej przyjęcia wyraziła Kanada. (g)
Źródło: BBC

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom

Pakistan pogrąża się w islamskim fanatyzmie