Chiny chcą stworzyć islam zgodny z socjalizmem

Chińska gazeta „Global Times” doniosła o spotkaniu władz chińskich z przedstawicielami ośmiu organizacji muzułmańskich, na którym władze „zgodziły się kierować islam w stronę zgodności z socjalizmem i zastosować środki zapewniające chińskość tej religii”. W ciągu pięciu lat islam ma stać się „chiński”, ale nie wyjaśniono, co to praktycznie oznacza.

Chiny poważnie ograniczają praktykowanie islamu wśród Ujgurów, muzułmańskiej mniejszości. Około miliona Ujgurów przebywa w obozach, gdzie poddawani są indoktrynacji, zmuszani od wyrzekania się islamu i deklarowania wierności Chińskiej Partii Komunistycznej. Chociaż islam jest jedną z oficjalnie uznawanych religii w Chinach, w niektórych rejonach zamieszkanych przez muzułmanów zabronione są publiczne modlitwy, posty religijne, brody i chusty na głowach. (g)

Źródło: aljazeera.com

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Grzegorz Lindenberg

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Saudyjski następca tronu i jego piramida bzdur

Arabia Saudyjska odejdzie od wahabizmu?

Jaki terroryzm zagraża Europie?