Wiadomość

Chciał zapłacić bitcoinami za uwolnienie terrorystów

Hisham Chaudhary, skazany za finansowanie terroryzmu przy pomocy Bitcoinów

Konsultant ds. sprzedaży został uznany winnym wykorzystania bitcoina do finansowania terrorystycznego ugrupowania, Państwa Islamskiego.

Hisham Chaudhary zaprzeczył, jakoby używał kryptowaluty do wspierania terroryzmu czy szerzenia propagandy w internecie. Ława przysięgłych po trwającym pięć tygodni procesie uznała go jednak winnym siedmiu przestępstw na mocy ustawy o terroryzmie.

Policja antyterrorystyczna w północno-wschodniej Anglii udowodniła, że ​mężczyzna zebrał tysiące funtów i zamienił je na bitcoiny, za pomocą których przesyłał pieniądze w celu uwolnienia zwolenników Państwa Islamskiego z obozów na terenie Syrii.

Chaudhary bronił się, że jego działalność miała „cel humanitarny”, co prokuratura uznała za „zasłonę dymną”. Policji udało zgromadzić dowody na to, że był on aktywnym i zaufanym członkiem organizacji, a nie tylko osobą, która popierała ideologię dżihadystów.

Podczas procesu sąd usłyszał także, że Chaudhary pod nazwiskiem John Smith nagrał i rozpowszechniał w internecie „dżihadystyczne” wideo, które było wezwaniem do walki. Oskarżony zdaniem policji dołożył wszelkich starań, żeby wideo stało się popularne.

„Z komfortowego mieszkania w Wielkiej Brytanii, Hisham Chaudhary brał aktywny udział w promowaniu, wspieraniu i finansowaniu terroryzmu”, oświadczył na procesie szef antyterrorystów w regionie Martin Snowden.

Sąd skazał Chaudhary’ego za cztery przestępstwa rozpowszechniania publikacji terrorystycznych, dwa przestępstwa finansowania terroryzmu i jedno przestępstwo członkostwa w zakazanej organizacji.

Policja antyterrorystyczna aresztowała Chaudhary’ego podczas nalotu o świcie w listopadzie 2019 r. Podczas aresztowania policja znalazła w jego sypialni urządzenia zawierające materiał opisany jako filmy propagandowe ISIS. We wrześniu usłyszy wymiar kary.

Część członków ISIS i ich rodzin w dalszym ciągu przebywa w obozach prowadzonych przez Kurdów w północno-wschodniej Syrii. Wielka Brytania pozbawiła 20 kobiet z tych obozów obywatelstwa, żeby zapobiec ich powrotowi do kraju. W Syrii ma też przebywać około 60 dzieci Brytyjczyków. (j)

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Torysi boją się oskarżeń o islamofobię

Kto jest zawiedziony polityką imigracyjną?

Afrykański konflikt na ulicach Europy