Chaszodżdżi był kolejną ofiarą saudyjskiego zespołu rządowych porywaczy

Dżamal Chaszodżdżi (Jamal Khashoggi), saudyjski dziennikarz, zamordowany w październiku 2018 roku w saudyjskim konsulacie w Stambule, był ostatnią z ofiar specjalnego zespołu, porywającego i torturującego dysydentów, donosi w dziennikarskim śledztwie New York Times. Zespół zajmował się głównie porywaniem z zagranicy saudyjskich dysdentów i przewożeniem ich do kraju, gdzie przebywają w więzieniu. Zespół zorganizowano najprawdopodobniej na polecenie saudyjskiego następcy tronu, księcia Mohammeda bin Salmana, za jego działania odpowiedzialny był bliski współpracownik księcia Saud al-Qahtani, a zagranicznymi operacjami kierował oficer saudyjskiego wywiadu, Maher Abdulaziz Mutreb, który był częścią zagranicznej świty księcia. Wraz z 14 innymi osobami obaj są oskarżeni o zamordowanie Chaszodżdżiego. Rząd saudyjski twierdzi, że książę nie miał nic wspólnego z zabiciem dziennikarza i że został on zamordowany przypadkowo.

Od czasu objęcia przez księcia Salmana głównych stanowisk w Arabii Saudyjskiej w 2017 w Arabii Saudyjskiej nasiliły się prześladowania dysydentów i kobiet walczących o równouprawnienie płci. Za granicą książę Salman stara się tworzyć wizerunek reformatora, ale w saudyjskich więzieniach przetrzymywanych i torturowanych jest więcej więźniów politycznych niż kiedykolwiek przedtem. (g)

Źródło: New York Times

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom