Chaos w sprawie uchodźców – nie wiadomo, kogo odsyłać

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Protestując przeciwko porozumieniu Unii z Turcją w sprawie odsyłania uchodźców, organizacje humanitarne, które pomagały w greckich ośrodkach dla imigrantów, wycofują się z nich. Taką decyzję podjął UNHCR (organizacja ONZ ds. uchodźców), Lekarze bez Granic, norweski Refugee Council. Porozumienie nazywają „nieludzkim”.

Ich protest budzi przede wszystkim zasada odsyłania imigrantów do Turcji, której przepisy nie przewidują udzielania azylu osobom z Afganistanu i Iraku, a które stanowią obecnie prawie 40% przypływających do Grecji. W rokowaniach z Unią Turcy podobno zgodzili się na zmianę tych przepisów, ale w zapisach porozumienia mowa jest tylko o „postępowaniu zgodnym ze standardami międzynarodowymi”. Jeśli nie zmienią prawa, nie będzie odsyłania uchodźców – powiedział wysoki urzędnik Unii. Tymczasem Turcy twierdzą, że prawa nie muszą zmieniać.

Panuje chaos decyzyjny, nie wiadomo, co będzie się dalej działo z tysiącami imigrantów, codziennie przypływającymi do Grecji. Wg niektórych urzędników Unii kobiety i dzieci, których rodziny są już w Europie, nie będą odsyłane, wg innych – będą.

Na razie Grecy zamieniają ośrodki dla uchodźców w obozy, otoczone drutem kolczastym. (g)

Źródło: The Telegraph Christian Science Monitor

Chętnie nas czytasz?

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook