Bułgaria zakazuje zasłaniania twarzy w miejscach publicznych

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Parlament bułgarski przegłosował w piątek  ustawę, zakazującą noszenia odzieży zasłaniającej twarz, w tym burek i niqabów. Zakaz dotyczy urzędów państwowych, szkół, miejsc kultury i rekreacji. Za niestosowanie się do zakazu grozi grzywna do 800 euro. Wyjątkiem są względy zdrowotne lub związane z pracą. Podobne zakazy obowiązują we Francji, Belgii i Holandii. W Bułgarii kilka miast wprowadziło wcześniej podobne ograniczenia.

Około 12 procent ludności Bułgarii to muzułmanie pochodzenia tureckiego (aż do drugiej połowy XIX w. Bułgaria były przez setki lat częścią Imperium Ottomańskiego). Reprezentująca ich partia nie wzięła udziału w piątkowym głosowaniu, twierdząc, że zakaz rozbudzi nietolarancję religijną i etniczną.

Wprowadzenie zakazu potępiła organizacja Amnesty International. W oświadczeniu stwierdza, że kobiety w Bułgarii powinny mieć wolność ubierania się tak jak chcą i noszenia burki czy niqabu jako sposobu wyrażania swojej tożsamości i wiary. Zakaz ten jest częścią narastającej w Bułgarii ksenofobii, rasizmu i nietolerancji (g)

Źródło: Reuters

Chętnie nas czytasz?

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook