Brytyjski raport o ludobójczym prześladowaniu chrześcijan

Chrześcijanie są najbardziej prześladowaną grupą religijną na świecie. 80% osób prześladowanych ze względów religijnych to chrześcijanie, stwierdza opublikowany w Wielkiej Brytanii raport. W wielu przypadkach prześladowania zbliżają się do definicji ludobójstwa przyjętej przez ONZ.

Raport, przygotowany przez anglikańskiego biskupa  Philipa Mounstephena, został zamówiony przez brytyjskiego ministra spraw zagranicznych Jeremego Hunta w grudniu. Wybuchł wówczas skandal, gdy rząd brytyjski nie zaproponował azylu chrześcijance z Pakistanu, Asi Bibi, która została po ośmiu latach uniewinniona od zarzutu bluźnierstwa i próbowała wydostać się z tego kraju.

Raport stwierdza, że chrześcijanie, którzy stanowili jedną piątą populacji Bliskiego Wschodu, dzisiaj stanowią zaledwie 5 procent – reszta została zabita albo uciekła stamtąd. Chrześcijanie są tam prześladowani, dyskryminowani, wypędzani z domów, aresztowani i zabijani – a uczestniczą w tym rządy i rządowe media, wywołujące i podsycające nienawiść do chrześcijan. W Turcji, kandydującej nadal do Unii Europejskiej, prezydent Erdogan oskarża chrześcijan, że są agentami Zachodu i zdrajcami kraju. W Arabii Saudyjskiej, gdzie publiczne wyznawanie chrześcijaństwa jest karane, podręczniki szkolne uczą nienawiści do niemuzułmanów, głównie chrześcijan i żydów.

W wielu krajach prześladowania skupione są głównie na konwertytach z islamu na chrześcijaństwo i na duchownych. Konwersja może być karana śmiercią, jak to się dzieje w Iranie od czasów rewolucji islamskiej w 1979 roku. Prześladowania spotykają też chrześcijan w krajach poza Bliskim Wschodem – zamachy terrorystyczne na Sri Lance pokazały, że nie są bezpieczni również w krajach, gdzie dotychczas tak się czuli.

Na prześladowania chrześcijan rządy zachodnie nie reagują. Jak mówi minister Hunt: „Myślę, że nie reagowaliśmy na doniesienia o prześladowaniu chrześcijan, bo jesteśmy krajem chrześcijańskim z kolonialną przeszłością. W tej atmosferze politycznej poprawności zapominamy, że chrześcijanie są najbardziej prześladowaną grupą religijną i często najbiedniejszymi ludźmi na Bliskim Wschodzie”.

Na podstawie BBC i Guardian opracował GL

 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom