Brytyjski pomocnik terrorystów dostanie 16 000 euro odszkodowania

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu zdecydował, że pomocnik terrorystów z lipca 2005 dostanie 16 tysięcy euro odszkodowania na opłacenie kosztów prawnych. Ismail Abdurahma był skazany przez brytyjski sąd na 8 lat więzienia za pomaganie w ukrywaniu się jednemu z terrorystów, którzy przygotowywali w lipcu 2005 drugą – nieudaną – falę zamachów w londyńskim metrze.

Ismail Abdurahma był wówczas przesłuchiwany jako świadek, a kiedy zaczął składać zeznania, w których obciążał siebie, policja nie poinformowała go o prawie do milczenia i do adwokata. Abdurahma argumentował, że ograniczyło to jego prawo do sprawiedliwego procesu i chociaż sąd brytyjski nie uznał jego argumentów, to po kilkuletniej walce przed europejskimi sądami udało mu się osiągnąć zwrot kosztów prawnych.

Trzech terrorystów, którzy odsiadują kary dożywotniego więzienia za udział w tych zamachach również domagało się odszkodowania z identycznych powodów. Jednak europejski sąd odrzucił ich żadania, uznając, że przesłuchiwani byli wprawdzie bez prawnika, ale przesłuchiwano ich jako podejrzanych w ramach specjalne,j nadzwyczajnej procedury, która ma zastosowanie wtedy, gdy konieczne jest pilne uzyskanie informacji dla zapobieżenia ofiarom w ludziach.

Ismail Abdurahma, którego ministerstwo spraw wewnętrznych chciało po odsiedzeniu więzienia wydalić do ojczystej Somalii, uzyskał w 2012 w brytyjskim sądzie prawo do pozostania w Wielkiej Brytanii ze względów humanitarnych. (g)

Źródło: Daily Mail

Chętnie nas czytasz?

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook