Brytyjski minister za zawracaniem łodzi do Libii

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Boris Johnson, brytyjski minister spraw zagranicznych, powiedział w czwartek po spotkaniu we Florencji ze swoim włoskim odpowiednikiem, że łodzie z imigrantami płynące z Libii do Włoch powinny być zawracane – jako działanie odstraszające następnych imigrantów. Dwa brytyjskie okręty, uczestniczące w operacji Sophia na Morzu Śródziemnym, która miała polegać na zatrzymywaniu przemytników, mogłyby uczestniczyć w takich działaniach według ministra. Obecnie okręty uczestniczą w przejmowaniu łodzi z imigrantami i dostarczaniu imigrantów na włoską wyspę Lampedusa.

Okręty europejskie, które miały zwalczać przemytników, mogą działać tylko na wodach międzynarodowych, na które statki przemytników nie wypływają. Na wodach libijskich potrzebują okręty potrzebują zgody rządu libijskiego i obecnie jej nie mają.

W tym roku z Libii do Włoch przypłynęło już 130 tysięcy imigrantów, o 5% więcej niż w ubiegłym roku, lecz według urzędnika ONZ, który zajmuje się imigrantami płynącymi z Libii, w kraju tym czeka na transport do Europy kolejne 230 tysięcy ludzi.

Na dzisiejszym szczycie przywódców Unii, który odbywa się w Bratysławie, problem nielegalnych imigrantów będzie jednym z kluczowych tematów rozmów. Wielka Brytania nie uczestniczy w tym spotkaniu, ponieważ ma ono zajmować się przyszłością Unii po wyjściu z niej Wielkiej Brytanii. (g)

Źródło: The Local

 

Chętnie nas czytasz?

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook