Brytyjscy muzułmanie wspierają Talibów

Urządzenia elektroniczne wykorzystywane przez zamachowców w Afganistanie do konstrukcji ładunków wybuchowych używanych przeciwko siłom koalicji, pochodzą z Wielkiej Brytanii ujawnił The Telegraph.

Telefony komórkowe używane są do zamachówUrządzenia służące do zdalnej detonacji przydrożnych min pułapek są przesyłane lub osobiście przewożone przez ochotników do Pakistanu, a następnie transportowane przez granicę z Afganistanem.

W trakcie wizyty Davida Milibanda, ministra Spraw Zagranicznych Wielkiej Brytanii, w bazie Lashkagar w prowincji Helmand, która odbyła się 18 lutego 2009, pokazane zostały elektroniczne elementy bomb pochodzenia brytyjskiego użyte przez zamachowców. Znalazły się tam między innymi telefony komórkowe wypełnione materiałami wybuchowymi, które stanowią śmiertelne zagrożenie dla żołnierzy patrolujących pieszo, oraz bardziej wysublimowane urządzenia, które mogłyby zostać użyte przeciwko pojazdom wojskowym.

Eksperci od materiałów wybuchowych, którzy badali wykryte urządzenia, znaleźli w nich elektronikę pochodzenia brytyjskiego, która pozwala na zdalną detonację domowej roboty ładunków.

Wśród urządzeń przemycanych do Afganistanu można znaleźć zarówno proste urządzenia służące do kontroli zdalnych zabawek, jak również skomplikowane, pozwalające na detonacje z odległości około dwóch kilometrów.

Elektroniczne elementy urządzeń wybuchowych, które odnaleźliśmy, a które miały być użyte przeciw brytyjskim żołnierzom pochodzą z Wielkiej Brytanii, powiedział Milibandowi oficer saperów w trakcie pokazu improwizowanych ładunków wybuchowych używanych przez terrorystów w Afganistanie.

W sierpniu brygadier Ed Butler, były dowódca Sił Zjednoczonego Królestwa w Afganistanie, powiedział gazecie The Telegraph, że wśród Talibów znajdują się posiadacze brytyjskich paszportów. Inni dowódcy są przekonani, że w trakcie walk z Talibami wielokrotnie znajdowali brytyjskich muzułmanów wśród ofiar.

W ubiegłym roku samoloty nasłuchowe RAF zarejestrowały komunikaty nadawane przez bojowników mówiących akcentem z Yorkshire i Midlands.

Brytyjscy dowódcy wciągu ostatnich dwóch lat zarejestrowali znaczący wzrost użycia min pułapek. Częściowo tłumaczą to niepowodzeniami, jakie odnieśli Talibowie w otwartych starciach z wojskami brytyjskimi. Liczba tych wzrosła z 27 procent wszystkich ataków na wojska Wielkiej Brytanii w roku 2007, do 55% w roku 2008. 147 żołnierzy zabitych na służbie to bilans zamachów w 2008 roku.

TD na podstawie The Telegraph

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Piotr S. Ślusarczyk

Doktorant UKSW, badacz islamu politycznego, doktor polonistyki UW; współprowadzący portal Euroislam.pl; dziennikarz telewizyjny i radiowy.

Inne artykuły autora:

16-latek planował zamach

Iran wrze

Religijna opresja, która zabija