Wiadomość

Brooklyn: żydzi i muzułmanie razem dla Ukrainy

Muhammad Razvi odbiera nagrodę FBI (zdj. FBI)
Muhammad Razvi odbiera nagrodę FBI (zdj. FBI)

Społeczności żydów i muzułmanów na Brooklynie w Nowym Jorku wspólnie postanowiły zebrać pomoc humanitarną dla Ukrainy.

Mohammad Razvi, lider społeczności muzułmańskiej i arabskiej oraz Mitya Bykov, przewodniczący Holocaust Remembrance Association, który sam jest ocalałym, połączyli siły, żeby zgromadzić pomoc.

Razvi już od początku rosyjskiej inwazji starał pomóc Ukraińcom. „To było tragiczne patrzeć na utratę ludzkiego życia tylko z powodu ambicji jednego człowieka”, powiedział. Trudno mu było kontynuować działania samemu, zwrócił się więc o pomoc do Bykova.

Bykov sam przeżył horror wojny w obozie koncentracyjnym w Bogdanówce, gdzie zabito ponad pięćdziesiąt tysięcy ludzi w niecałe 45 dni. Przeżyło tylko 127, wśród nich Bykov, jego siostra i matka. Miało to miejsce w Transnistrii pod rumuńskim zarządem, dzisiaj to terytorium Ukrainy. Likwidacja obozu była przeprowadzona przez rumuńskich żołnierzy, ukraińskich policjantów i lokalnych Niemców.

Razvi został odznaczony w 2012 roku przez FBI za pracę na rzecz integracji imigrantów i przyjmowania amerykańskiej kultury. Stworzył organizację, która wspólnie z władzami tłumaczyła po zamachach 11 września muzułmanom i imigrantom wprowadzone prawa i pomagała zrozumieć różne ograniczenia.

Muzułmanie i żydzi wspólnie wygospodarowali przestrzeń na Brooklynie, gdzie można oddawać nowe ubrania, środki medyczne i puszkowaną żywność, które zostaną przetransportowane na Ukrainę. Jednocześnie wspólna praca połączyła obydwa środowiska. Bykov mówi o wdzięczności dla „Mohammada i jego społeczności” za gościnę na miejscu i opiekę.

Pierwszy transport ruszy na Ukrainę w ciągu tygodnia, ale obydwie grupy zapowiadają, że dopóki będzie potrzeba będą kontynuować pomoc i współpracę.

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign