Boliwia podatna na wpływy radykalnego islamu

Morales i Ahmadineżad (fot. AFP)
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Islamscy ekstremiści w Ameryce Łacińskiej wykorzystują nasilające się antyamerykańskie tendencje, by szerzyć radykalny islam. Boliwijski rząd zrywa stosunki dyplomatyczne z USA i Izraelem, a zacieśnia współpracę z irańskim reżimem.

Boliwijscy muzułmanie ściśle współpracują z fundamentalistami z Bliskiego Wschodu – wynika ze specjalnego raportu amerykańskich służb specjalnych Open Source Center.

Muzułmanie w boliwijskim społeczeństwie to zaledwie promil. Na dziesięć milionów mieszkańców zalewie tysiąc to wyznawcy Mahometa. Dane te nie zmieniają jednak faktu, że Ameryka Łacińska może być doskonałym miejscem dla islamskich radykałów i terrorystów.

Założyciel Boliwijskiego Centrum Islamu, pakistański imigrant, Mahmud Amer Abusharar na publicznym wykładzie powiedział, że wszyscy muzułmanie osadzeni w więzieniach, znaleźli się tam z powodu wpływu Stanów Zjednoczonych na politykę boliwijską. To nie pierwszy antyamerykański głos płynący ze strony boliwijskich muzułmanów. Wcześniej jego kolega Isa Amer Quevedo potępił Waszyngton za inwazję w Afganistanie.  Jesteśmy świadkami tego, jak Stany wypowiadają zbrojny dżihad terroryzmowi. Ich celem jest zbombardowanie Afganistanu – czytamy na oficjalnej stronie islamskiego centrum. Boliwijskie Centrum Islamu pozostaje w ścisłej komitywie z saudyjską organizacja World Assembly of Muslim Youth, podejrzewaną o związki z terroryzmem.

Abusharar w swoich dążeniach także na boliwijskim gruncie nie jest osamotniony. Przewodniczący Stowarzyszenia Kultury Boliwijskich Muzułmanów Fayez Rajab Khedeer Kannan oficjalnie poparł przywódcę Libii i zwrócił się do niego z prośbą o finansowe wsparcie religijnej misji w Boliwii. Z kolei szef bliźniaczej organizacji –  Fundacion Cultural Islamica Boliviana – Roberto “Yusuf” Chambi Calle, utrzymuje stały kontakt z irańskim terrorystą Moshen Rabbani’m.

USA podejrzewają, że wszystkie wymienione organizacje są jedynie przykrywką dla radykalnych działań. Anonimowy pracownik amerykańskich służb specjalnych przyznaje, że nasilające się w tym regionie lewicowe tendencje, mogą przygotować grunt muzułmańskim ekstremistom, przez co Ameryka Łacińska może powtórzyć scenariusz znany z Bliskiego Wschodu.

Morales i Ahmadineżad (fot. AFP)
Morales i Ahmadineżad (fot. AFP)

Pewne uzasadnienie tej tezy znajdujemy w działaniach boliwijskich władz. Trzy miesiące temu rząd w La Paz zerwał kontakty dyplomatyczne z Izraelem i Stanami, wyrażając w ten sposób swój sprzeciw wobec sposobu, w jaki Izraelczycy traktują Palestyńczyków. Równocześnie prezydent Boliwii Evo Morales zacieśnił kontakty z irackim prezydentem Mahmoudem Ahmadinejadem. Teheran znacznie zwiększył inwestycje gospodarcze w Boliwii. Ich zasięg obejmuje rolnictwo, energetykę, a nawet służbę zdrowia. Iran zaoferował swój personel zarządzający do boliwijskich szpitali.

Stany Zjednoczone są zaniepokojone boliwijsko-irańskim sojuszem. Były doradca ds. antyterroryzmu w Departamencie Ochrony Stanów Zjednoczonych ostrzega, że ekstremizm islamski eksportowany jest do innych krajów w niewinnej formie. Fundamentaliści wykorzystują często organizacje dobroczynne i edukacyjne. Społeczeństwo, które otrzymuje od radykałów pomoc medyczną, religijną i wykształcenie zaczyna przejawiać coraz bardziej radykalne tendencje, co w konsekwencji  prowadzi do przemocy – zauważa Marisa Porges. Istnieją uzasadnione podejrzenia, że gospodarcza współpraca Teheranu z La Paz, może być znakomitą okazją do finansowego wsparcia radykałów.

JB na podst. Fox News

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze