Boko Haram rozdarte rywalizacją dwóch przywódców

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Boko Haram, terrorystyczna organizacja z NIgerii, która deklarowała poddanie Państwu Islamskiemu, ma obecnie dwóch zwalczajacych się przywódców. Państwo Islamskie mianowało Musabę al-Barnawiego na nowego przywódcę, odwołując poprzedniego, Abubakara Shekau. Shekau nie uznał tej decyzji, twierdząc, że Państwo Islamskie zostało „oszukane”.

Boko Haram pod kierownictwem Shekau panowało nad znacznymi terenami północnej, muzułmańskiej części Nigerii. Większość dotychczasowych ofiar tego ugrupowania to miejscowi muzułmańscy mieszkańcy, którzy odmawiali przyłączenia się i poparcia terrorystycznej organizacji i być może dlatego ISIS zdecydowało o jego zmianie. Nowy przywódca obiecuje skierować Boko Haram przeciwko chrześcijanom. Powinniśmy zaminować i wysadzić każdy kościół, do którego uda nam się dotrzeć i zabić wszystkich wyznwawców krzyża, których znajdziemy, powiedział Shekau.

Teraz zwolennicy obu przywódców zaczynają ze sobą walczyć, co daje nadzieję na wewnętrzne osłabienie ugrupowania, odpowiedzialnego za śmierć tysięcy ludzi i ucieczkę ponad dwóch milionów osób z terenów opanowanych przez islamistów. (g)

Źródło: Fox News

Chętnie nas czytasz?

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook