Relokacja 160 tysięcy uchodźców z Grecji i Włoch, na którą w 2015 zgodziły się państwa Unii, jest zgodna z prawem, stwierdza ekspertyza sporządzona przez głównego doradcę Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
Decyzję o przymusowym podziale tej grupy na wszystkie państwa Unii w 2015 zaskarżyły do tego Trybunału Czechy i Węgry. Trybunał nie musi wydać wyroku zgodnego z eksperyzami doradcy ale na ogół orzeka zgodnie z nimi. Wyrok oczekiwany jest na jesieni.
Jednocześnie komisarz unijny ds migracji Dimitris Avramopoulos zapowiedział podjęcie kroków, łącznie ze skierowaniem sprawy do Trybunału, przeciwko Polsce, Czechom i Węgrom, które sprzeciwiają się przyjęciu uzgodnionych w 2015 imigrantów i nie odpowiedziały w ciągu miesiąca na zastrzeżenia Unii co do ich stanowiska. Trybunał może nałożyć na te kraje kary finansowe, jeśli nadal będą się sprzeciwiać relokacji uchodźców.
Ze 160 tysięcy osób, które miały być przeniesione z Grecji i Włoch, dotychczas przeniesiono tylko około 24 tysięcy, chociaż według komisarza Dimitrisa Avramopoulosa proces ostatnio przyspieszył i w czerwcu przeniesiono 3 tysiące osób.
Napływ imigrantów do Grecji zmniejszył się niemal do zera po wejściu w życie w marcu 2016 porozumienia Unii z Turcją, w ramach którego nielegalni imigranci są do Turcji odsyłani. Natomiast z napływem imigrantów przez Morze Śródziemne zmagają się Włochy, do których w zeszłym roku przypłynęło 180 tysięcy osób a w tym już ponad 90 tysięcy. Imigranci pozostają we Włoszech (a tylko nieliczni są deportowani), ponieważ państwa graniczące z Włochami – Austria, Szwajcaria i Francja – wprowadziły kontrole graniczne, uniemożliwiające im przedostawania się z Włoch. Unia przeznaczy w tym roku 1 mld euro na pomoc dla tych imigrantów. Włochy chciałyby również kierowania części wyłowionych imigrantów do innych krajów europejskich, głównie Francji, ale na to nie uzyskały zgody.
GL na podstawie france24.com