Bangladesz pozwoli na małżeństwa dzieci w wyjątkowych sytuacjach

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Parlament w Bangladeszu ma zaakceptować małżeństwa dziewczynek poniżej 18 roku życia w „specjalnych przypadkach”. Będzie to krok wstecz alarmują organizacje charytatywne.

Pomimo zakazu małżeństw kobiet poniżej 18 roku życia i mężczyzn poniżej 21, Bangladesz ma największy na świecie odsetek małżeństw dzieci. Nowe prawo ma teraz w uzasadnionych wypadkach znosić zakaz małżeństw nieletnich, ale jak informuje sojusz organizacji pozarządowych Girls Not Brides (Dziewczynki Nie Panny Młode) te przypadki nie zostały określone przez projektowane prawo.

„Pracujemy z tysiącami dziewcząt, które zostały wyciągnięte z systemu edukacji, wcześnie wydane za mąż, noszą blizny po wczesnej ciąży i zostały zmuszone, by poślubić swoich prześladowców. To jest po prostu nieakceptowalne”, mówi rzeczniczka oddziału w Bangladeszu.

Oświadczenie premiera Sheikha Hasina sugeruje, że te wyjątkowe sytuacje pojawią się w wyniku przypadkowej ciąży, czy kiedy małżeństwo pomoże ochronić „honor” dziewczynki i reputację rodziny w przeważnie konserwatywnym społeczeństwie. (j)

źródło: Guardian

Chętnie nas czytasz?

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook