Bangladesz pozwoli na małżeństwa dzieci w wyjątkowych sytuacjach

Parlament w Bangladeszu ma zaakceptować małżeństwa dziewczynek poniżej 18 roku życia w „specjalnych przypadkach”. Będzie to krok wstecz alarmują organizacje charytatywne.

Pomimo zakazu małżeństw kobiet poniżej 18 roku życia i mężczyzn poniżej 21, Bangladesz ma największy na świecie odsetek małżeństw dzieci. Nowe prawo ma teraz w uzasadnionych wypadkach znosić zakaz małżeństw nieletnich, ale jak informuje sojusz organizacji pozarządowych Girls Not Brides (Dziewczynki Nie Panny Młode) te przypadki nie zostały określone przez projektowane prawo.

„Pracujemy z tysiącami dziewcząt, które zostały wyciągnięte z systemu edukacji, wcześnie wydane za mąż, noszą blizny po wczesnej ciąży i zostały zmuszone, by poślubić swoich prześladowców. To jest po prostu nieakceptowalne”, mówi rzeczniczka oddziału w Bangladeszu.

Oświadczenie premiera Sheikha Hasina sugeruje, że te wyjątkowe sytuacje pojawią się w wyniku przypadkowej ciąży, czy kiedy małżeństwo pomoże ochronić „honor” dziewczynki i reputację rodziny w przeważnie konserwatywnym społeczeństwie. (j)

źródło: Guardian

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Andaluzja: dżihadysta zaatakował w kościele. Co wiemy?

Indie: młodzi muzułmanie zagrożeni radykalizacją

Wielka Brytania: koniec taryfy ulgowej dla radykalnych imamów