Austria zaostrzy przepisy wobec imigrantów

W Austrii zawarto porozumienie koalicyjne między partią konserwatywną a Zielonymi. Oprócz różnych ustaleń związanych z kwestiami klimatycznymi i podatkowymi porozumienie przewiduje zmiany w kilku przepisach dotyczących imigrantów.

Zieloni zgodzili się m.in. na  podniesienie wieku, od którego uczennice mogą nosić w szkołach chusty z 10 do 14 lat oraz wprowadzenie dwóch nowych rozwiązań dotyczących azylantów. Ubiegający się o azyl, którzy wg służb są niebezpieczni, mają być bez wyroku sądowego zamykani w specjalnych „ośrodkach zapobiegawczych”, nawet jeśli nie popełnili przestępstwa – ten pomysł szefa konserwatystów kanclerza Sebastiana Kurza będzie wymagał jednak zmiany konstytucji. Nie wymaga natomiast zmian prawnych zgoda koalicjantów na zwiększenie liczby ośrodków, w których przebywać będą przed deportacją osoby, którym odmówiono azylu. (g)

Źródło: ttheguardian.com

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Grzegorz Lindenberg

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Amerykanie pośpiesznie ewakuują Afgańczyków

Ofensywa talibów w Afganistanie

Prezydencki zamach stanu w Tunezji