Austria zamknie saudyjskie centrum międzywyznaniowe

Centrum Dialogu Wiedeń

Rząd austriacki na wniosek parlamentu zamknie finansowane przez Arabię Saudyjską tzw. centrum dialogu międzywyznaniowego. Nie wiadomo, kiedy się to stanie, bo rząd bada, w jaki sposób może to zrobić zgodnie z zawartymi wcześniej porozumieniami z Arabią Saudyjską.

Otwarte z wielką pompą w 2012 roku centrum – otwarcia dokonał sekretarz generalny ONZ – jest propagandowym narzędziem Arabii Saudyjskiej, a jego działalność już wcześniej wzbudzała sprzeciw części austriackich polityków w związku z nieprzestrzeganiem praw człowieka przez ten kraj. Obecna uchwała parlamentu wywołana została sprawą osiemnastolatka, którego tamtejszy sąd skazał niedawno na karę śmierci za występowanie przeciwko władzy, gdy był jeszcze nieletni. (g)

 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Grzegorz Lindenberg

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Raport: mniej terroryzmu na świecie w 2019

Przegląd wydarzeń 16-22.11

Islam na Bliskim Wschodzie: reformy kontrolowane