Austria od niedzieli stanie się piątym europejskim krajem, który zakazał noszenia w przestrzeni publicznej pełnych zasłon twarzy takich jak burka czy nikab.
Za tą decyzją ma stać zagrożenie terroryzmem i napływ imigrantów z krajów muzułmańskich, ale żeby nie wyglądało to na zakaz wymierzony w muzułmanów zakazano też zakładania chust na twarz, masek i malowania w sposób, który całkowicie pokrywa twarz.
Zakaz w efekcie będzie dotyczył kilkuset muzułmanek i ewentualnie turystów z krajów arabskich, którzy odwiedzają regularnie alpejskie kurorty. Przeciwko ustawie protestują organizacje muzułmańskie. Osoby niestosujące się do przepisów będą ukarane mandatem 150 euro.
Dodatkowo zostaną wprowadzone obowiązkowe kursy integracyjne dla uchodźców uczące języka niemieckiego i wartości kraju. (j)
źródło: US Today