Austria wprowadza ostre przepisy przeciwko napływowi uchodźców

Parlament austriacki przegłosował w środę możliwość wprowadzenia „stanu zagrożenia” jeśli napływ imigrantów gwałtownie się zwiększy. Może on obowiązywać do pół roku i być trzykrotnie przedłużany.

W czasie obowiązywania „stanu zagrożenia” podania o azyl przyjmowane mają być na granicy i rozpatrywane nawet w ciągu godziny. Prawo do azylu będą mieć tylko osoby, posiadające bliską rodzinę w Austrii lub zagrożone śmiercią w kraju, z którego bezpośrednio przybyły. Ponieważ dotyczy to głównie osób przybywających z Włoch, praktycznie wszystkie podania o azyl będą mogły być odrzucane. New przepisy nie dotyczą dzieci i kobiet w ciąży.

Austria, która przyjęła w zeszłym roku ponad 90 tys. osób ubiegających się o azyl (po Szwecji największa liczba w stosunku do liczby mieszkańców) wprowadziła ograniczenie rocznej liczby azylantów do 37,500. W  tym roku złożono już 20 tys. wniosków o azyl.

Na przełęczy Brenner, która stanowi granicę z Włochami, Austriacy rozpoczęli budowę 400 metrowego ogrodzenia a w maju rozpoczną tam kontrole graniczne pojazdów przybywających z Włoch.

Źródło The Local 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom