Austria nie przyjmie imigrantów z Grecji

Austria nie przyjmie imigrantów z greckich obozów, powiedziała Claudia Türtscher, rzeczniczka ministerstwa spraw zagranicznych tego kraju.

Zdecydowanie potwierdziła stanowisko kanclerza Kurza, który na początku marca stwierdził, że otwarcie granic dla imigrantów próbujących się przedostać z Turcji do Grecji spowodowałoby napływ dziesiątków milionów kolejnych chętnych.

Na władze austriackie naciska 150 organizacji pozarządowych, które uważają, że wobec zagrożenia koronawirusem imigranci z obozów na greckich wyspach powinni zostać rozesłani po Europie.

Austria podtrzymała też swoje negatywne stanowisko wobec przyszłych prób stworzenia dla krajów unijnych obowiązkowej relokacji imigrantów. Minister ds Europy Karoline Edtstadler powiedziała, że Austria nie będzie popierać takich wysiłków, ponieważ „jasne jest, że próba obowiązkowej relokacji imigrantów nie udała się” i że Austria popiera system „odpowiedniej solidarności”, w którym państwa mogą decydować, czy chcą przyjąć imigrantów, czy zamiast tego płacić na unijny program dla azylantów.

Stanowisko rządu ma duże poparcie społeczne. W marcowym sondażu 61% osób popierało rządowy sprzeciw wobec przyjęcia części imigrantów czekających przy granicy na wpuszczenie do Grecji, 31% było za ich przyjęciem. (g)

Żródło: abc14news.com