Austria nie przyjmie imigrantów z Grecji

Conference of Committee Chairs (CCC) - Exchange of views with Karoline EDTSTADLER, State Secretary, Austrian Presidency

Austria nie przyjmie imigrantów z greckich obozów, powiedziała Claudia Türtscher, rzeczniczka ministerstwa spraw zagranicznych tego kraju.

Zdecydowanie potwierdziła stanowisko kanclerza Kurza, który na początku marca stwierdził, że otwarcie granic dla imigrantów próbujących się przedostać z Turcji do Grecji spowodowałoby napływ dziesiątków milionów kolejnych chętnych.

Na władze austriackie naciska 150 organizacji pozarządowych, które uważają, że wobec zagrożenia koronawirusem imigranci z obozów na greckich wyspach powinni zostać rozesłani po Europie.

Austria podtrzymała też swoje negatywne stanowisko wobec przyszłych prób stworzenia dla krajów unijnych obowiązkowej relokacji imigrantów. Minister ds Europy Karoline Edtstadler powiedziała, że Austria nie będzie popierać takich wysiłków, ponieważ “jasne jest, że próba obowiązkowej relokacji imigrantów nie udała się” i że Austria popiera system “odpowiedniej solidarności”, w którym państwa mogą decydować, czy chcą przyjąć imigrantów, czy zamiast tego płacić na unijny program dla azylantów.

Stanowisko rządu ma duże poparcie społeczne. W marcowym sondażu 61% osób popierało rządowy sprzeciw wobec przyjęcia części imigrantów czekających przy granicy na wpuszczenie do Grecji, 31% było za ich przyjęciem. (g)

Żródło: abc14news.com

 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Grzegorz Lindenberg

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Przegląd wydarzeń 16-22.11

Islam na Bliskim Wschodzie: reformy kontrolowane

“Gangi zagrożeniem dla naszej demokracji”