Wiadomość

Australia: imamowi odebrano obywatelstwo

Australia pozbawiła obywatelstwa Abdula Nacera Benbrikę
Australia pozbawiła obywatelstwa Abdula Nacera Benbrikę (zdj. yt)

Australia pozbawiła obywatelstwa urodzonego w Algierii muzułmańskiego duchownego, Abdula Nacera Benbrikę, który został skazany za prowadzenie terrorystycznej komórki i planowanie zamachu bombowego na stadionie piłkarskim w Melbourne w 2005 roku.

Jak poinformował minister spraw wewnętrznych Peter Dutton, Benbrika stał się pierwszą osobą, która nie posiada obywatelstwa Australii pozostając wciąż na jej terenie. „Jeżeli jest to osoba, która przedstawia poważne zagrożenie terrorystyczne dla naszego kraju, wtedy zrobimy wszystko co możliwe w zgodzie z australijskim prawem, by chronić Australijczyków”, powiedział Dutton dziennikarzom.

Politycy za odebraniem obywatelstwa

Benbrika otrzymał wyrok 15 lat więzienia za kierowanie ugrupowaniem terrorystycznym i posiadanie materiałów związanych z planowanym atakiem. Pozostanie w więzieniu pomimo odbycia kary, ponieważ zgodnie z australijskim prawem dozwolone jest przetrzymywanie osób skazanych za terroryzm nawet do trzech lat po zakończeniu wyroku.

Algierczyk przebywał w Australii od 1989 roku, a aresztowano go w 2005. Dezycję o jego deportacji poparła także opozycja. Minister spraw wewnętrznych w gabinecie cieni Penny Wong powiedziała, że „rozumieliśmy, kiedy przegłosowaliśmy te prawa w parlamencie, że pozbawienie obywatelstwa to duży krok, ale konieczny w pewnych okolicznościach”. Dodała, że przypadek Benbriki to właśnie ta sytuacja.

Wywiad ma zastrzeżenia

Przed tymi prawami jednak przestrzegają specjaliści do spraw terroryzmu. Szef Australian Security Intelligence Organisation wyraził obawę, że pozbawianie obywatelstwa może nasilać międzynarodowy terroryzm. „W globalnie połączonym świecie, lokalizacja jednostki za granicą jako skutek ustania jej obywatelstwa, nie wyeliminuje żadnego bezpośredniego zagrożenia jakie stanowi ona dla australijskich (lub innych) interesów za granicami” – to opinia ASIO w 2019 roku w sprawie ustaw o pozbawianiu obywatelstwa.

Wywiad uważa, że ryzyko to nawet może być większe, bo poza granicami australijskiej jurysdykcji trudniej będzie taką osobę monitorować, a nie przeszkodzi jej to kierować atakami lub inspirować je w Australii.

Prawnicy terrorysty mają 90 dni na apelację w sprawie decyzji o pozbawieniu go obywatelstwa i powrocie do Algierii. W Australii, podobnie jak w wielu krajach Zachodu, pozbawienie obywatelstwa możliwe jest tylko w przypadku posiadania podwójnego. Działania takie bowiem nie mogą skutkować statusem bezpaństwowca.

Wcześniej udało się pozbawić obywatelstwa rekrutera Państwa Islamskiego przebywającego w więzieniu w Turcji. Miał on obywatelstwo Fidżi, zdaniem australijskich władz, chociaż ten kraj temu zaprzeczał. (j)

Źródła: Reuters, ABC „Terrorist prisoner..”, ABC „ASIO warns”

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign