Australia ponownie otworzy ośrodek dla imigrantów na swojej wyspie

Australia zamierza ponownie uruchomić ośrodek dla nielegalnych imigrantów na Wyspie Bożego Narodzenia, należącym do niej terytorium, odległym o 2600 km od kontynentu australijskiego, a 300 km od Indonezji. Otwarty w 2003 roku ośrodek, w którym przebywało niegdyś parę tysięcy nielegalnych imigrantów, został ostatecznie zamknięty w październiku 2018 roku, a jego dawni mieszkańcy byli przenoszeni do ośrodków w innych krajach, Nauru i Papui Nowej Gwinei, albo odsyłani do krajów pochodzenia.

Ponowne otwarcie ośrodka na terytorium australijskim wiąże się z wtorkowym głosowaniem w parlamencie australijskim, który wbrew rządowi zdecydował, że chorzy imigranci, przebywający w ośrodkach w Nauru i Papui Nowej Gwinei mogą być, po decyzji lekarzy, przenoszeni do szpitali australijskich. Parlamentarzystów poruszyły doniesienia o licznych przypadkach chorób psychicznych u dzieci, przebywających w ośrodkach dla imigrantów po parę lat. Rząd australijski przypuszczalnie chce formalnie wypełnić decyzję parlamentu ale bez wpuszczania imigrantów na australijski kontynent. (g)

Źródło: BBC

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom