Atak terrorystyczny na meczety w Nowej Zelandii. 40 osób nie żyje.

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

W zamachach na dwa meczety w Christchurch w Nowej Zelandii zginęło do czterdziestu osób, a dwudziestu jest rannych. Premier kraju Jacinda Adern nazwała to „najczarniejszym dniem Nowej Zelandii”.

Przynajmniej jednym z zamachowców, który strzelał do muzułmanów modlących się w meczecie Al-Nur, był biały suprematysta, posługujący się neonazistowskimi symbolami, przeciwnik imigracji. Swój atak transmitował na żywo w sieci.

W manifeście opublikowanym przed zamachem napisał o celach swojego działania: „Najbardziej ze wszystkiego chcę pokazać najeźdźcom, że nasze kraje nie będą nigdy ich krajami, nasze ojczyzny są nasze i tyle, dopóki biały człowiek wciąż żyje, nigdy nie podbiją naszych krajów i nigdy nie zastąpią naszych ludzi”.

W liczącej ponad osiemdziesiąt stron publikacji, zatytułowanej „Wielkie Zastąpienie” zamachowiec odwoływał się do Andersa Breivika, który w 2011 roku zamordował w ataku terrorystycznym w Norwegii młodzież z lewicowej Partii Pracy. Podobnie jak on, powołał się na Zakon Templariuszy. Przyznał także, że chce wzmocnić linie podziału w społeczeństwach oparte na tożsamości.

Policja potwierdziła także, że w innym meczecie miało dojść do strzelaniny, ale nie poinformowała jeszcze o liczbie ofiar. (j)

Aktualizacja: Liczba ofiar urosła do 49.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

 

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook