Atak somalijskiego Norwega w Londynie, 1 osoba zabita, 5 rannych

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Późnym wieczorem w środę nożownik zaatakował przechodniów w eleganckim centrum Londynu na Russel Square. Według świadków atakował przypadkowe osoby, zabijając szęśćdziesięcioletnią kobietę i raniąc pięć osób; o ich stanie nie ma wiadomości. Wezwana policja przybyła po 5 minutach i obezwładniła napastnika Taserem.

Kilka godzin przed atakiem szef londyńskiej policji poinformował o wysłaniu na ulice Londynu dodatkowych 600 specjalnie przeszkolonch do walki z terroryzmem policjantów. Pytanie jest nie czy, ale kiedy dojdzie do kolejnego ataku – powiedział Bernard Hogan-Howe.

Jednak jego zastępca, odpowiedzialny za działania antyterrorystyczne Mark Rowley stwierdził, że „problemy psychiczne” wydają się być powodem ataku nożownika, chociaż badamy także wątek terrorystyczny – powiedział rano.

Ataki pojedynczych osób, do których dochodziło ostatnio we Francji, Niemczech i Japonii, mogą wywoływać u osób o zaburzonej osobowości mogą wywoływać chęć naśladowania tego, co wiedzieli w telewizji czy internecie, niezależnie od motywacji politycznej czy religijnej.

Tożsamości aresztowanego policja nie ujawniła. . (g)

AKTUALIZACJA: Zatrzymany ma 19 lat i jest, jak to określno, „Norwegiem pochodzenia somalijskiego”, bez wcześniejszych związków z terroryzmem. Według Norwegii wyjechał stamtąd 14 lat temu; nie wiadomo, czy mieszkał w Wielkiej Brytanii przez cały czas. Po południu policja stwierdziła, że „nie ma oznak radykalizacji” napastnika i że główny wątek śledztwa to „zaburzenia psychiczne”, na co wskazują rozmowy z zatrzymanym i jego rodziną.

Chętnie nas czytasz?

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook