Atak IS w Europie nieunikniony

IS

Podczas gdy Unia Europejska stara się zwalczać zagrożenie ze strony Państwa Islamskiego, również Al-Kaida może uderzyć, po to, by udowodnić, że wciąż się liczy.

„The Guardian” cytuje anonimowego specjalistę UE do spraw terroryzmu, który mówi, że poważny atak terrorystyczny na europejskiej ziemi jest praktycznie nieunikniony, w sytuacji gdy zachodnie mocarstwa atakują dżihadystów w Iraku i Syrii.

Europa zmaga się z obmyśleniem taktyki wobec groźby setek, a może nawet tysięcy islamskich bojówkarzy, wracających do Unii Europejskiej z działań wojennych w Iraku i Syrii z planami przeprowadzenia ataków na wielką skalę. „To dobrze zaplanowane działania”, powiedział urzędnik. „Mamy wyraźne sygnały, że to właśnie robią zagraniczni dżihadyści. To główne zagrożenie, z którym musimy się zmierzyć”.

Koordynator UE ds. walki z terroryzmem, Gilles de Kerchove, również ostrzegł niedawno, że europejskie poparcie dla kampanii powietrznej przeciw IS prawdopodobnie doprowadzi do prób odwetu muzułmańskich ekstremistów. „Myślę, że musimy przyjąć do wiadomości, że tak się stanie”, powiedział BBC. „Stało się to jasne dla Francuzów po tym, jak kilka dni temu IS zapowiedziało odwet przeciwko koalicji. W Algierii porwano i pozbawiono głowy Francuza, więc, niestety, dotrzymali słowa”.

Zdaniem de Kerchove, poza groźbami samego IS, jego rosnąca popularność wśród muzułmańskich radykałów może zachęcić inne grupy terrorystyczne, takie jak Al-Kaida, do przeprowadzenia ataków, w których mogłyby udowodnić swoją wartość. „Rozwój IS może doprowadzić Al-Kaidę do działania, w którym pokazałaby, że nadal ma znaczenie”, powiedział. Dodał też, że ponad trzy tysiące obywateli europejskich dołączyło do oddziałów IS na Bliskim Wschodzie. Liczba ta uwzględnia, według niego, także tych, którzy pojechali w tamte rejony i z nich wrócili, jak również tych, którzy zostali zabici w działaniach wojennych. W ostatnich dniach wzrosła liczba sygnałów o planowanych działaniach terrorystycznych przeciw USA i ich sojusznikom. Premier Iraku poinformował niedawno, że podczas operacji służb wywiadowczych odkryto spisek amerykańskich i francuskich bojówkarzy IS, którego celem było przeprowadzenie ataków na systemy metra w USA i Paryżu.

Poinformował on również, że aresztowano kilka osób powiązanych z tymi planami, ale dochodzenie nadal jest w toku. Władze USA i Francji nadal nie potwierdzili doniesień o tym spisku. Francja oświadczyła, że wzmocni ochronę w miejscach publicznych w związku z większym ryzykiem ataków, natomiast londyńska policja aresztowała dziewięć osób z powodu domniemanych powiązań z terroryzmem. USA ostrzega swoich obywateli w Turcji, by byli wyczuleni na możliwe ataki terrorystyczne. W Holandii żołnierzom powiedziano, żeby nie nosili mundurów korzystając z transportu publicznego po tym, jak holenderski dżihadysta w Syrii wezwał do ataków skierowanych przeciw nim.

aQ na podst. www.timesofisrael.com

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Piotr S. Ślusarczyk

Doktorant UKSW, badacz islamu politycznego, doktor polonistyki UW; współprowadzący portal Euroislam.pl; dziennikarz telewizyjny i radiowy.

Inne artykuły autora:

Wywlekli, wychłostali, ukamienowali

Kolejny zamach w Izraelu

Rosyjscy najemnicy zagnieżdżają się w Afryce