Aresztowanie 6 terrorystów w Danii, oskarżenie terrorysty w Szwecji

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

W Danii aresztowano w czwartek 6 osób: cztery podejrzane o walczenie w szeregach Państwa Islamskiego i dwie związane ze znalezionymi w czasie przeszukań zapasami broni i amunicji. Tożsamości aresztowanych nie podano, wiadomo tylko, że jeden z aresztowanych w związku z magazynami broni miał kryminalną przeszłość. Podobnie było w sprawie dwóch terrorystów z Brukseli, którzy od przeszłości kryminalnej przeszli do dżihadyzmu.

W Danii sam udział w organizacji terrorystycznej – a za taką uznanwane jest Państwo Islamskie – jest zagrożony karą do 6 lat więzienia. Wg ocen agencji bezpieczeństwa z Danii wyjechało do Syrii ok. 125 osób, z czego 27 zginęło a 62 wróciły do kraju. W październiku rząd duński ogłosił zamiar wprowadzenia znacznie surowszych kar za walkę w zagranicznej organizacji terrorystycznej – miała być traktowana jako zdrada kraju i karana aż do dożywotniego więzienia, oraz za rekrutację do takiej organizacji, za co miało grozić do 16 lat więzienia.

W Szwecji postawiono w stan oskarżenia aresztowanego w lutym mężczyznę, u którego znaleziono materiały do produkcji bomby. Wg zeznań świadków mężczyzna zamierzał dokonać zamachu samobójczego w Szwecji.

Dwie osoby ze Szwecji zostały w czwartek zabite w nalocie amerykańskim na pozycje Państwa Islamskiego (g)

Źródła: New York Times thelocal.dk

Chętnie nas czytasz?

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze